Öksürüğün Nedenleri ve Önleme Yöntemleri

Kış aylarında yaygın olarak karşımıza çıkmakta olan grip, soğuk algınlığı, nezle gibi hastalıklar,üst solunum yollarımız ile alakalı olmaları nedeniyle, bu bölgelerin aynı zamanda tahriş de olmasına neden olmaktadır. Bu tahriş ise, öksürük adı verilen, kendi savunma mekanizmasını ortaya çıkartmaktadır vücudun. Ancak öksürüğün, bir savunma mekanizması olmasının, bizim rahat olmamız anlamına gelmeyeceğini de aklımızdan çıkartmamalıyız. Şöyle ki, 3 haftadan uzun süren öksürüklerimizde,  mutlaka ki bir doktor desteği almamız gerektiğini  bilmeliyiz.

öksürük

Öksürük, üst solunum yollarımızdan akciğerlerimize kadar olan bölgede, herhangi bir tahriş sonucunda oluşabildiği gibi; bayanlarda, bu tahrişin daha uzun sürmesi de olası bir durumdur. Ancak, uzun süren öksürüğün reflüye bağlı olarak da artabileceğini unutmamalısınız. Geceleri yatağa yattıktan sonra, daha fazla öksürmeye başladığından şikayet eden kişilerin, bir reflü araştırması yaptırmaları gerekmektedir.

Vücudunuzda reflü olup olmadığına dair fikir edinmeniz için, bir takım ipuçları da yok değildir. Bu ipuçları arasında; midede yanma, ekşime, ağıza acı bir suyun gelmesi ya da ağızda metalik bir tat bulunması sayılabilir. Bu şikayetlerden sürekli olarak yakınmanıza gerek yoktur; haftada 1 – 2 kez, bu gibi şikayetlerle karşılaşıyorsanız, aklınıza bir reflü ile karşı karşıya kalmış olabileceğiniz gelmelidir.

Öksürüğünüzün giderilmesi açısından, sizin için verilebilecek pek çok ilaç bulunmaktadır. Bu ilaçların arasında, öksürük şurupları ve antibiyotikler de bulunmaktadır. Ancak tüm bu yöntemleri denediğiniz halde öksürüğünüz geçmiyor ve doktorunuz da herhangi bir öksürük sebebi bulamıyorsa, bu durumda sizlere tavsiyemiz, geçmişten günümüze kadar sürüp gelmiş olan bir ata ilacını uygulamanızdır.

Öksürüğün geçmesi için zencefil, baş ilaçlardan biri niteliğindedir. Zencefilin tadını acı bulduğunuz için, tek başına tüketmek istemeyebilirsiniz. Bu durumda, bal ile karıştırılmış zencefili düzenli aralıklarla tükettiğinizde, ortalama iki günlük bir zaman sürecinin ardından, tahriş olan üst solunum yolu bölgelerinizdeki tahribatın azaldığını ve öksürüğün de doğru orantılı olarak azalacağını görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir