Öksürük Nedenleri ve Öksürük İçin Bazı Şifalı Bitkiler

Öksürük, toplum içerisinde ve tek başımıza olduğumuz zamanlarda dahi rahatsızlık verici bir durumdur. Öksürüğünüz 2-3 günden daha uzun sürüyorsa  takibe alınmalı, nedenleri tespit edilerek gerekli tedavi yollarına geçilmelidir.

Önemli olan aşağıdaki rahatsızlığı oluşturan nedenlere dikkat ederek, rahatsızlığın daha oluşmadan sağlığın korunmasıdır. Ayrıca oluşan rahatsızlığın tedavisi için kullanılabilecek şifalı bitki kürleri de mevcuttur.

Bunlardan bazıları şunlardır:

Sigaranın Neden Olduğu Öksürük

Sigaranın neden olduğu öksürük, kuru ve sık sık devam eder. Genellikle sigara içerken, içtikten sonra ve sabah uykudan öksürerek kalkarak oluşur. Sigaranın neden olduğu öksürük, balgamı da beraberinde getirir. Balgamsız öksürük fazla rahatsızlık vermez ancak balgamlı ve toplum içerisinde sık sık devam eden öksürük size ve çevrenize rahatsızlık verir.

Solunum Enfeksiyonlarının Neden Olduğu Öksürük

Bu tür enfeksiyonların neden olduğu öksürük, sizleri iş hayatınızdan alıkoyduğu gibi çok rahatsız edici bir hissiyata sebep olur. Bu tür öksürükler beraberinde balgamı da getirir. İki tür balgama neden olur, birincisi şeffaf (tükürük renginde) balgamdır. İkincisi ise yeşil renkte veya kan renginde olup, kanlı da olabilir. Kendi kendine iyileşmenin zor olduğu bu rahatsızlıkta, antibiyotik kullanılması gerekebilir.

Soğuk Gıdaların Neden Olduğu Öksürük

Genelde terledikten sonra, soğuk havalarda ve bademcik rahatsızlığı bulunan kişilerde görülür. Terledikten sonra soğuk gıdalar tüketmek, soğuk havalarda soğuk gıdalar tüketmek ve bademcik rahatsızlığının şiddetlendiği zamanlarda soğuk gıdalar tüketmenin bir sonucu olarak öksürük başlar. Genelde balgamsız olur ve kendi kendine tedavi edilebilir.

Şifalı Bitkiler ile Öksürük Tedavisi

Uyarı: Her zaman tekrar ediyoruz öksürük ve diğer rahatsızlıklarınızda öncelikle doktor tedavisine başvurmalısınız. Kendi kendinize teşhis koymaya kalkışmayınız. Burada verilen bazı şifalı bitkiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Bazı bitkiler bazı rahatsızlıklara yan etki yapabilir. Bu yüzden doktorunuza danışmada bir tedavi uygulamaktan kaçınınız.

Öksürüğe karşı  evde yapılabilecek en önemli şey halk tarafından bilinen bitki çaylarından da önemli şey bol bol sıvı almaktır. Çünkü ne kadar çok sıvı alırsanız öksürüğünüz şiddeti ve kuruluğu ortadan kalkacaktır. Çünkü su balgamı en iyi çözen maddedir. Dolayısı ile öncelikle bol su alıyoruz bunun yanında halk tarafından bilinen “ıhlamur , adaçayı” gibi “bitkisel çayları” da almak faydalı olabilir.

Eğer burnunuz kapalı ise “buğuseptil” gibi burnunuzu açacak şeyler yapmak, gene burnunuz açacak tuzlu su uygulamak anlamlı, semptomatik şeylerdir.

Eğer bu öksürük evdeki bir nedenden dolayı oluşuyorsa örneğin evinizi boya yaptırdınız bu öksürük boyadan sonra oluşuyorsa o zaman etkenden uzaklaşmak gerekir. Bu alerjik öksürüğün en önemli nedenidir veya yere halı kaplattığımız da özellikle yatak odalarında böyle bir uygulama yaptırmış iseniz yere kaplattığımız halıdaki alerjik maddeler uzamış öksürüklerin en önemli sebebidir. Bunun temel tedavisi bu alerjik etken yaratan durumdan uzak durmak gerekmektedir.

Öksürüğünüz 2-3 gün içerisinde geçmiyorsa olay daha büyüyor demektir.

Aşağıdaki kürlerin tedavide önemli destekleyici etkileri vardır.

* Balgamı sökmek için andız otu kökü ezilip balla karıştırılarak kullanılabilir.

* Öksürük için taze ardıç meyvelerinin ezilmesi ile elde edilen şurup kullanılabilir.

* Ter, balgam ve kronik öksürüğü kesmek için ıhlamur çayı kullanılabilir.

* Ses kısılması ve öksürük için ballı kenevir çayı kullanılabilir.

* Öksürük için kırmızı yaban mersini yaprakları ile meydana getirilen şurup kullanılabilir.

* Kanlı öksürük ve kan kusma gibi şikâyetlerde meşe ağacı kabuklarından elde edilen çay kullanılabilir.

* Öksürük için meyan kökünden elde edilen şurup kullanılabilir.

* Öksürük için yaban eriği ezilip şeker ile karıştırılıp pişirilerek kullanılabilir.

One Comment on “Öksürük Nedenleri ve Öksürük İçin Bazı Şifalı Bitkiler”

  1. Öksürük için bir bardak ılık suya 2 çay kaşığı kadar bal koyun karıştırıp yarım çay kaşığı kadar kahve ekleyip karıştırın ve için öksürüğünüzü kesmeye yardımcı olacaktır. (Prof.Dr.Osman Müftüoğlu)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir