Oktay Usta’dan Tiramisu Tarifi

Tiramisu, pek çok ev hanımınn, hatta çalışan kadınların bile kolay bir şekilde uygulayacakları pasta tariflerinden bir tanesidir. Oktay Usta ise, pek çok kadının, yemek tariflerini keyifle; ve güvenerek uyguladığı aşçılarımızdan bir tanesidir. Biz de bu ikiliyi bir araya getirip, size, Oktay Ustanın vermiş olduğu tiramisu tarifini anlatmak istedik. Tiramisu nasıl yapılır sorusunun cevabını merak eden bayanlar, tiramisu yapılışı; ve tiramisu tarifi hakkında, Oktay Usta’nın yorumu ile, kaliteli bir pasta tarifi almış olacaklar. Dilerseniz, hiç vakit kaybetmeden, tiramisu tarifi ile birlikte, çilekli tiramisu tarifini Oktay ustadan alalım:

Oktay Usta’dan Tiramisu Tarifi

Oktay Usta, tiramisu nasıl yapılır‘ı, çilekli tiramisu tarifi ile anlatmaktadır. Öncelikle, tiramisu tarifinde tiramisu malzemelerini öğrenelim:

1 Paket Labne peyniri
2 Paket vanilya
1 adet yumurtanın sarısı
2 yemek kaşığı nişasta
1 su bardağı şeker
1 kilo süt

12 adet karamelli gofret

Oktay Usta, tiramisu nasıl yapılır için tiramisu tarifinde, malzemeler arasında tiramisu kekini ıslatmak için de şu malzemeleri vermektedir:

2 yemek kaşığı granül kahve
3 yemek kaşığı şeker
1 bardak kaynamış su

Tiramisu tarifinde, tiramisunun üzerine konulacak olan malzemeler ise şu şekilde sıralanmaktadır:
Kakao ve çilek
Tiramisu malzemelerini bu şekilde Oktay Usta’dan aldıktan sonra, tiramisu nasıl yapılır sorusunun asıl cevabını almak için, tiramisu yapılışına göz atalım:

Tiramisu yapılışında öncelikle, süt ve şeker bir tencereye alınır. Tencerede bulunan şekerli süt karışımına, un, nişasta, yumurta sarısı ve vanilya da eklenir. Bu malzemeler bir mikser yardımı ile çırpılarak pişirilir. İstenilen kıvama gelen karışımı ocaktan aldıktan sonra üzerine labne peynirini de ekleyip karıştırmaya devam edilir. Tiramisu keki bu şekilde elde edildikten sonra, tiramisu kekini ıslatmak için gerekli olan malzemeler bir karıştırma kabına alınarak karıştırılır.

Tiramisu malzemeleri içerisinde sayılan gofretler, ıslatmak için hazırlanan karışımın içerisinde ıslatılarak pasta kalıbının en dibine serilir. Pasta kalıbının dibinde yer alan gofretlerin üzerine ise hazırlanan kremanın yarısı dökülür. Elinizde kalan diğer gofretleri de tiramisu kremasının üzerine serin; ve geriye kalan tiramisu kremasını da bu gofretlerin üzerine dökün.

Tiramisuyu süslemek için kullanmak istediğiniz çilekleri ikiye bölerek tiramisunun üzerine serin. Sonrasında ise, tiramisuyu, iyice soğumaya bırakın. Soğuyan tiramisunuzu buzdolabına koyarak, bir gece de buzdolabında kalmasını bekleyin. Bu şekilde hazırladığınız tiramisuyu servis etmeden önce de üzerine kakao dökün; ve afiyetle yiyin.

2 Comments on “Oktay Usta’dan Tiramisu Tarifi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir