Onlar Ot Değil BİTKİ

Bazı kişiler, bitkileri ot olarak nitelendirirken, bazı kişiler de bitkilerle sağlık bulmakta. Peki hangi bitkinin nelere iyi geldiği hakkında ne kadar bilgi sahibisiniz? Biz sizi bu konuda, özellikle içinde bulunduğumuz mevsim olan sonbaharda hastalanmamanız adına bilinçlendirmeye çalışacağız…

Biberiye yapraklarından hangi faydaları elde edebileceğinizi anlatmakla işe başlayalım: Biberiye yapraklarının faydaları arasında, bağırsaklardaki yağ emilimini azaltmasından ilk önce söz etmek gerekiyor. Bu durum ise bize, biberiye yapraklarının faydaları arasında, kilo almayı önlemesi, ve karaciğer yağlanmasına engel olduğunu anlatıyor. Biberiye yapraklarının faydalarından bir diğeri ise safra salgısını arttırması. Biberiye yapraklarının safra salgısını arttırması, sindirimin kolaylaşmasını sağlıyor. Özellikle yağlı besinler yediğinizde sindirim problemi yaşarsanız, biberiye yapraklarından yardım alabilirsiniz. Biberiye yapraklarının faydalarından bir diğeri de idrar söktürme özelliği. İdrar söktürücü olarak değerlendirilebilecek olan biberiye yaprakları, vücuttaki ödem oluşumunu engelliyor.

İdrar söktürücü özellik, funda yapraklarının faydaları arasında da sayılabilir. Funda yapraklarının faydalarından bir diğeri de sindirimi kolaylaştırma özelliği.

Kiraz sapının faydaları arasında da idrar söktürücü özellik bulunmaktadır. Kiraz sapının faydalarından bu anlamda, zayıflamak isteyenler de yararlanmaktadır. Kiraz sapının içeriğinde yoğun miktarda bulunan potasyum, kiraz sapının faydaları arasında, vücuttaki potasyum oranını dengelemek ile de kendisini gösteriyor. İdrar ile atılan potasyum, kiraz sapının faydaları sayesinde, vücutta dengeleniyor.

Isırgan yapraklarının içeriğinde de bulunan potasyum, ısırgan yapraklarının faydaları arasında yer alan idrar söktürücü özelliği ile biliniyor. Bu sayede, ısırgan yapraklarının arasında, vücuttaki ödemin atılmasından da söz edilebiliyor. Isırgan yapraklarının faydaları arasında, vücuttaki potasyumun dengelenmesinden de yine bahsetmek gerekmektedir.

Yeşil çay ve mate bitkilerinin karışımından elde edilen çayın da bir takım faydaları olduğunu belirtmek gerekiyor. Yeşil çay ve mate karışımının içeriğinde kafein bulunuyor. Kafein, vücut direncini arttırıyor; ve vücuda enerji veren özelliği ile biliniyor. Yeşil çay ve mate karışımında, idrar söktürücü özellik yine kendisini gösteriyor; ve bu sayede, vücuttaki ödemin atılması gerçekleşmiş oluyor. Yeşil çay ve mate birleşiminde, yağ yakıcı özelliklerden de söz etmek gerekiyor.

Kekik uçucu yağının içeriğinde de bulunan safra arttırma özelliği, kekik uçucu yağının faydaları arasında da sindirimin kolaylaşmasının yer almasını sağlıyor.

One Comment on “Onlar Ot Değil BİTKİ”

  1. Çok güzel bir yazı olmuş, Umarım gelecekte de herkes bu farkı ayırt edebilir ve şifalı bitkilerin iyileştirici gücünden faydalanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir