Organik Ürün Tüketiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Organik ürün ve organik besin kavramı ülkemizde yeterince bilinmeyen ve yeteri kadar açıklanmayan bir sorun haline gelmiştir. Günümüzde organik ürün ve organik besin denildiğinde bir ürünün, taze, sağlıklı ve doğal olması anlaşılmaktadır. Bu açıklama yarı yarıya doğru olsa da organik ürün ve besin kavramını açıklamada yeterli değildir.

Organik ürünlerin elde edilebilmesi için öncelikle yetiştirildiği bölgenin temiz çevre koşullarına sahip olması gerekmektedir. Bir sonraki aşamada ise kullanılan tohum, gübre ve kimyasallar önem arz etmektedir. Organik ürün kavramında kimyasallara ve diğer katkı maddelerine yer yoktur. Bu bakımdan organik ürünlerin diğer ürünlere göre daha doğal olduğu düşünülebilir. Peki, herhangi bir bahçede doğal koşullar altında yetiştirilen ürünler organik midir?

Öncelikle tozlaşmanın tüm türleri etkilediği bilinmelidir. Bu nedenle doğada kendi başına yetişen herhangi bir ürünün organik olup olmadığı hakkında kesin bir karar verilemez. Bir diğer konu ise organik ürünlerin nasıl satışa sunulması gerektiğidir. Organik ürünler mutlaka ambalaj içerisinde muhafaz edilmeli ve diğer bulaşık türler ile aynı yerde bulundurulmamalıdır. Bu durum diğer ürünlerden zararlıların bulaşmasını önlemede etkilidir. Ayrıca organik ürünlerin üzerinde mutlaka tarım bakanlığı ve organik ürün sembollerinin bulunması gerekmektedir.

Organik Ürün Nedir, Organik Besin, Organik Gıda, Organik Gıda Nedir, Organik Tarım Nedir, Organik Ürün Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

 

Kimyasal Kalıntılar Bulunan Ürünlerin Herhangi Bir Zararı Var mıdır?

Öncelikle besinlerden alınan zararlı maddeler ve kimyasalların nesilden nesile aktarılacağı unutulmamalıdır. Örneğin emziren bir anne, bu ürünleri tükettiğinde almış olduğu zararlı etkiyi süt ile çocuğuna aktaracaktır. Araştırmalar, kalıntılı bulaşık ürünlerin kanser gibi hastalıkların artmasında etkili olduğunu göstermektedir. Ayrıca alerjik reaksiyonlar, astım gibi solunum yolları rahatsızlıkları da bu gıdaları tüketen kişilerde daha fazla görülmektedir.

Organik Ürünlere Ulaşılamıyorsa Ne yapılmalıdır?

Öncelikle meyve ve sebzenin mevsiminde güzel olduğu ve daha sağlıklı olacağı unutulmamalıdır. Birçok sebze ve meyvede farklı kimyasallar ile erken olgunlaşmanın sağlandığı bir gerçektir. Örneğin salatalık, 1 gece içerisinde olgun hale getirilebilmektedir.

Peki, kalıntılardan korunmak için ne yapılabilir?

Kalıntılardan korunmak için farklı yöntemler olsa da hiç biri net bir sonuç veremez. Ancak bazı meyve ve sebzelerde kabuk kısmının soyulması, kalıntıların etkisini azaltmada yardımcı olacaktır. Ancak unutulmaması gereken en önemli durum, bu yöntem ile kalıntıların tamamen yok olmayacağıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.