Organik Ürünler Nedir; Organik Tarım Neden Gündemdedir

Sağlığına önem veren kişiler, genellikle, organik ürün kullanımını tercih ediyor. Alışveriş merkezlerine gittiğinizde, organik ürünlerle karşılaşmanızın; ve organik ürünlerin fiyatlarının diğer ürünlere göre daha yüksek olmasının nedeni de bundan kaynaklanıyor. Peki o halde şunu sormamız gerekmektedir: organik ürün nedir? Organik ürün, içeriğinde hiç bir kimyasal içerik bulundurmayan ürünlere verilen genel addır. Organik ürünlerin üretimi tamamen bir kontrol çerçevesinde gerçekleştirilmektedir; bu nedenle, organik ürünlerin üretiminde kullanılan her şeyin sertifikası bulunmaktadır. Organik ürünler, genellikle, yenilip içilen ürünlerde tercih edilmektedir; bu ürünlere ise, organik tarım ile ulaşılmaktadır.

Organik tarımın geçmişi 20. yüzyıla kadar uzanmaktadır; bu da bize, organik tarımın geçmişinin aslında çok da eski olmadığını göstermektedir. Organik tarımın amacı, havayı ve çevreyi kirletip, herhangi bir zarar vermeden, sağlıklı ürün yetiştirebilmektir. Bu sayede ortaya çıkan organik ürünler, insan sağlığını ve hayvan sağlığını kimyasal ürünlere karşı korumaktadır. Doğal olarak çevrenin de korunması söz konusudur. Ancak organik tarımın ne denli başarılı yapıldığının da kestirilebilmesi gerekmektedir. Çünkü şu bir gerçektir ki, doğa, bir döngü içerisindedir. Şöyle ki: Organik olmayan pek çok su damlacığı buharlaşarak bulut olmakta; ve bu bulutlar da rüzgarlar ile, organik tarımın yapılıp, organik ürünlerin yetiştirildiği yerlere sürüklenmektedir. Bunun sonrasında ise yağan yağmurlar, organik tarım yöntemleri ile yetiştirilen; ve organik ürünler olmaya hazırlanan ürünlere bir şekilde kimyasal bulaşmasını sağlamaktadır. Bu durumun gerçekleşmemesi için, organik tarım ile organik ürünler üreten bir takım firmalar, organik tarım yapacakları alanın çevresindeki alanları da almakta; ve o alanlara hiç bir kimyasal ürün girişini gerçekleştirmemektedirler; ancak, yağmur bulutları ile alakalı verdiğimiz örnek, bizlere, bunun da yeterli olmadığını açıklamaktadır.

Organik tarımın, son dönemlerde, bu denli çok ilgi görmesinin en önemli nedeninin ise, ozon tabakasının incelmesi, dünyanın tehlikeye giren geleceği; ve gelişen çevre bilinci olduğunu söyleyebiliriz. Bununla birlikte, organik ürünlerin çok fazla ilgi görmesinin bir diğer nedeni de, basın ve yayın organlarının, kimyasal ürünlerin zararları hakkında verdikleri aralıksız bilgilerdir. İnsanlar bu nedenle, organik ürünlere kendilerini daha fazla yöneltmekte; ve sağlıklarını bu aşamada daha fazla korumaya çalışmaktadırlar; çünkü kanser, çağın en önemli ve dermansız hastalığı olarak bilinmektedir; ve yine kanser, günümüzün, çözüm bulunmaya çalışılan; ancak henüz tam anlamı ile devası bulunamayan tek hastalığı olarak da bilinmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir