Ozonla Çürük Diş Tedavisi, Diş Hekimliğinde Ozon Kullanılması

Ozon nasıl elde ediliyor? Ozon havanın oksijenini alarak özel bir sistemle yüksek elektirk voltajları verilerek havanın oksijenini 3 atomlu ozon haline getiriliyor. Yani normal oksijeni güçlü hale getiriliyor. Şöyle diyebiliriz ozon 3 oksijen atomundan oluşan kimyasal bir bileşiktir. Bilinen en kuvvetli oksidandır.

Ozonla Çürük Diş Tedavisi, Diş Hekimliğinde Ozon Kullanılması, Ozon Tedavisi Nedir, Ozon Tedavisi Diş, Diş Hekimliğinde Ozon, Ozon Nerelerde Kullanılır, Ozon Gazı Nerelerde Kullanılır

Diş Hekimliğinde Ozon Tedavisi 

Ozon tedavisinin diş tedavilerinde uygulanmaya başlanması ve bunun yaygınlaşması çok güzel ve olumlu bir gelişme eğer diş tedavi yaptıracaksanız ozon tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinmeniz yararınıza olacaktır.

Ozon Nerelerde Kullanılır?

Medikal ozonun bakteri öldürücü, mantar öldürücü, virüs çoğalmasını engelleyen özelliği nedeni ile enfekte yaraların dezenfekte edilmesinde ve bunun yanında bakteri ve virüskerin sebep olduğu hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

Diş Hekimliğinde Ozon Kullanılması, Ozonla Çürük Diş Tedavisi

Ozon tedavisi diş tedavisinde de ağızdaki yaraların daha çabuk iyileşmesini sağladığı ve kolaylaştırdığı için kullanılır.

Ozonla Çürük Diş Tedavisi

Öncelikle diş çürükleri tamir edilir, derin çürükleri mikroptan arındırır, kanal tedavisinde ise kanal içinde oluşmuş olan enfeksiyonu gidermektedir. Ozonun bakteri öldürücü etkisi olduğundan uygulanan bölge steril hale geliyor. Bu sayede diş üzerindeki mineraller dişi yeniden güçlendirdiği için 1 ile 3 ay arasında çürük tamamı ile iyileşiyor. Diş bakterilere karşı dirençli oluyor.

Ozon gazı tedavisi diş eti cerrahisinde de, diş beyazlatmada ve cerrahi işlemden sonra oluşan ödem ve ağrının giderilmesi, azaltılmasında da çok etkili olduğundan kullanılmaktadır.

Ozon tedavisinin diş tedavisinde kullanımı gün geçtikçe yaygınlaşmakta olup ozon tedavisi 20 ile 40 saniye bölgeye uygulandıktan sonra çürüğün oluşumuna neden olan bakterilerin %99,9 nu yok ediyor. Genelde tek seans uygulanıyor.

Ozon tedavisinin avantajları ise yan etkisinin olmaması, ağzı yormadan güvenli şekilde bakterileri yok etmesi, diş tedavisi bazen bizi korkutabiliyor ancak ozon tedavisi ağrısız, güvenilir bir yöntem olduğu için hem büyüklere hemde çocuklara da uygulanabiliyor. Ayrıca ozon tedavisi ile dişi oymaya ve anestezi yapmaya da gerek kalmıyor.

Ozonla Çürük Diş Tedavisi, Diş Hekimliğinde Ozon Kullanılması, Ozon Tedavisi Nedir, Ozon Tedavisi Diş, Diş Hekimliğinde Ozon, Ozon Nerelerde Kullanılır, Ozon Gazı Nerelerde Kullanılır

 Konu ile ilgili bilgiler Diş Hekimi Ebru Pulat’ın açıklamalarından faydalanılarak yazılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir