Paralar Mikrop Yuvası

Paralar Mikrop Yuvası

Gün boyunca elden ele dolaşan kağıt ve bozuk paralar bir çok mikrobu barındırıyor. Paradan uzak durun demiyoruz ama dikkatli olun!

Hayatımızın bir parçası olan kağıt ve bozuk paralar, dışkı yoluyla çıkıp ağız yoluyla bulaşabilen bütün mikropları barındırıyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Enfeksiyon Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kemalettin Aydın, paraların sadece maddi varlık olarak görülmemesi, günlük kullanılan eşyalar gibi temiz tutulması gerektiğini belirterek, “Kağıt ve bozuk paralar, elden ele dolaştığı için dışkı yoluyla çıkıp ağız yoluyla bulaşabilen bütün mikropları barındırmaktadır“ dedi.

Para yoluyla bulaşabilen mikropların, tifo, hepatit A, dizanteri, çeşitli ishaller, grip, parazitsel hastalıklara ve hatta tüberküloza neden olabileceğine işaret eden Aydın, “Paranın üzerindeki mikroplar, el temasıyla kişiden kişiye çok kolay bulaşabilir. Bunu bir nebze engellemek için paraları cüzdana koyup çok temas etmemek gerekir. Üstelik cüzdan para sağlığı açısından da önemlidir“ diye konuştu.

Paraların yiyecek ve içecekle temasının mutlaka engellenmesi gerektiğini vurgulayan Aydın, şöyle devam etti:

“Gıda maddesi satan kişiler önce ürünlere daha sonra da paraya dokunmakta. Bu durum çok tehlikeli. Mesela kasaplar et kesiyor daha sonra para alıyor. Bu durumda, hayvan ürünlerinden kasapların ellerine ve daha sonra paraya şarbon bulaşma riski bulunmakta. Bu durumda mikrop, solunum yoluyla alındığında insanlarda bağırsak şarbonu olma riski doğar ve bu hastalık yüzde 90 öldürücüdür.“

Para sayarken parmakların tükürükle ıslatılmaması gerektiğini dile getiren Aydın, pul ve zarf ağzı gibi maddelerin tükürükle yapıştırılmaması, para ile temas eden ellerin ise mutlaka yıkanması gerektiğini söyledi.

Aydın, çocukların, paraları ağızlarına götürme alışkanlığının engellenmesi, iyi bir hijyen eğitiminden geçirilmesi ve özellikle paraları kirli kabul edip, kullandıktan sonra el temizliği yapmayı öğrenmeleri gerektiğini kaydetti. (Alıntı : saglikvakfi )


Doğru El Yıkama Nasıl Olur?

Kağıt paraların mikrop yuvası haline gelmesine büyük ölçüde tuvalet sonrasında iyi yıkanmayan ellerdir.

Yücesoy, yoğun yaşam temposu içinde insanların el yıkamayı çok önemsemediğinden yakınarak, parayla temas halinde ellerin mutlaka çok iyi ve doğru bir şekilde yıkanması gerektiğini söyledi. Yücesoy, “Tuvaletten sonra, yemeklerden önce mutlaka eller doğru bir şekilde yıkanmalı. 100 kişi üzerinde yaptığımız araştırmada ellerin 15-30 saniye boyunca, iç ve dış kısımları, parmak ve tırnak araları dahil olmak üzere her bölgesi yıkandığı tadtirde, bakterilerin yüzde 50’sinin yok olduğu, diğer yüzde 50’sinde ise büyük oranda azalma olduğu gözlendi” dedi.

Mikropların kağıt para üzerinde yaşam süresinin yarım saat ile bir saat arasında değiştiğini belirten Yücesoy, kirli paradan korunma yöntemleri hakkında şu bilgileri verdi: “Paraların yiyecek ve içecekle teması önlenmeli. Yemek işiyle uğraşan esnaf parayla temas sıklığını azaltıcı önlemler almalı. Örneğin parayı ayrı bir kişi alabilir, yemek servisini başkası yapabilir.

Hastalıklar için sadece paraların tehdit oluşturmadığına dikkati çeken Prof. Dr. Mine Yücesoy, “Elimizle temas ettiğimiz herşey bu hastalıklara neden olabilir. Ortak kullanım eşyası olan bilgisayar, masa, telefon, kalem gibi büro eşyası da tehlike oluşturan unsurlar arasında yer alıyor” diye konuştu.

Sıvı Sabun Mu ? Katı Sabun Mu?
El yıkamada sıvı sabun yerine, katı sabun kullanılmasının daha doğru olduğunu açıklayan Yücesoy, “Sıvı sabunların içinde bulunan dezanfektana karşı mikroplar bir süre sonra bağışıklık kazanabiliyor. Mikropların katı sabun üzerinde kalabileceği gibi bir ihtimal ise çok güçlü değil. Ellerimiz yıkadıktan sonra suyla birlikte köpükleri akıtılarak bunun önüne geçilebilir” diye konuştu.

( Prof. Dr. Mine Yücesoy )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir