Parfüm Seçerken Bu Bilgileri Unutmamalısınız

Parfüm, hem kişiliğimizi yansıtan güzel bir koku niteliğindedir; hem de cilt tipimize uyumlu olması gerekmektedir. Bu nedenle de parfüm seçerken bilmemiz gereken bir takım şeyler olduğunu unutmamamız gerekmektedir. Parfümlerin üç ayrı katmanı olduğunu; ve parfüm seçerken bu katmanların bizi yanıltmaması gerektiğini aklımızdan çıkartmamalıyız. Örnek vermek gerekirse: Parfümün üst katmanı, ilk parfümü sürdüğümüzde aldığımız kokunun oluşturduğu katmandır; ve bu koku kalıcı değildir; bir kaç dakika içerisinde uçup gidecektir. Parfümün orta katmanı, parfümü sürdüğümüz andan itibaren, bir kaç dakika ile bir saat arasında uçup giden parfüm kokusudur; ve orta katmanın da çok kalıcı olduğu söylenemez; maximum süresi 1 saat olarak belirtilmiştir. Bir de parfümün temel katmanı bulunmaktadır. Temel katman, parfüm sürüldükten ortalama yarım saat sonra ortaya çıkan; ve bize kendisini hissettiren parfüm kokusudur. Genellikle temel katman ile orta katman birbirine karıştırılmaktadır.

Parfüm seçerken bilmemiz gereken bir diğer faktör de, alacağımız parfümün, farklı kişilerde farklı kokular yansıtabilmesidir. Çünkü parfümler, cildimize karıştıklarında, farklı etkileşimler yaratmaktadırlar. Örnek vermek gerekirse, bir arkadaşınızda çok beğendiğiniz bir parfüm kokusunu, kendi üzerinizde hiç beğenmeyebilirsiniz. Bunun nedeni ise, arkadaşınız ve sizin cilt tipinizin, birbirinden farklı olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle kişiler, cilt tiplerine uygun parfüm seçmelidirler. Mesela, sarışınlar, daha hafif kokuları seçmeli iken; esmerlerin daha ağır ve yoğun kokulara yönelmeleri önerilmektedir.

Parfüm seçerken, seçeceğiniz parfümün, kişiliğinizi de yansıtmasına önem vermelisiniz. Kişiliğinde bir nebze gizem olan kişilerin, sandal ve vanilya kokularını tercih etmeleri gerekirken, daha romantik olanların ise yasemin ve gül kokularına ağırlık vermeleri gerekmektedir. Bütün bu bilgileri birleştirdikten sonra, parfüm seçiminde zevklerinize önem vermelisiniz. Örneğin, sarışınsınız, ve romantik bir kişiliğe sahipsiniz; o halde, gül ya da yasemin kokularının hafif olanlarına bakacaksınız; ve bu şekilde bulduğunuz kokular arasından, kendiniz için en beğendiğiniz parfümü kullanacaksınız demektir.

Parfüm seçerken dikkat etmeniz gereken noktalardan bir tanesi de, parfüm seçmeye giderkenki belirlediğiniz saattir. Parfüm seçiminde genellikle öğleden sonra saatlerini tercih etmelisiniz. Çünkü bu saatlerde, koku alma duyunuz daha çok gelişmiş olacaktır. Bunun yanında, parfüm seçiminde katmanları unutmamalı; ve parfümün temel katmanına ulaşıncaya kadar sabırlı bir şekilde beklemeniz gerektiğini bilmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir