Patlıcan Reçeli Nasıl Yapılır? Patlıcan Reçeli Tarifi

Yaz aylarında hazırlayıp, kış aylarında da afiyetle tüketebileceğiniz yiyeceklerden bir tanesidir patlıcan reçeli. Oldukça farklı bir lezzet olmakla birlikte, farklı bir görüntü de katmaktadır sofralarınıza. Anlayacağınız gibi yazımız içerisinde sizlere, patlıcan reçeli nasıl yapılır sorusunun yanıtını vermeye, patlıcan reçeli yapımı, patlıcan reçeli yapılışı, ve patlıcan reçeli tarifini anlatmaya çalışacağız. Patlıcan reçeli nasıl yapılır sorusunun yanıtı öncesinde, patlıcan reçeli için gerekli malzemelere bakalım:

Patlıcan reçeli için gerekli malzemeler:

1 kilogram küçük patlıcan
1 kilogram toz şeker
1 paket vanilya
1 adet limon
1 kilogram sönmemiş kireç

Patlıcan reçeli malzemelerinin bunlardan ibaret olduğunu belirttikten sonra, şimdi de patlıcan reçeli nasıl yapılır sorusunun yanıtları arasında yer alan patlıcan reçeli tarifi, patlıcan reçeli yapımı, ve patlıcan reçeli yapılışını öğrenmeye başlayabiliriz:

Patlıcan reçeli nasıl yapılır? Patlıcan reçeli tarifi:

Patlıcan reçeli için gerekli olan patlıcanların olabildiğince küçük olması gerekmektedir. Alınan patlıcanların kabukları, öncesinde çok ince bir şekilde soyulur, sonrasında ise, patlıcanın sap kısmının külah şeklinde döndürülerek kesilmesi sağlanır. Daha sonra, bir tencerenin içerisine doldurulmuş olan soğuk suyun içerisine, belirtildiği şekilde hazırlanmış olan patlıcanlar konulur. Patlıcanların tamamının tencere içerisindeki soğuk suya atılmasının ardından, tencere ocağın üzerine alınır, ve patlıcanlar haşlanmaya başlanır. Patlıcanların haşlanması sırasında, ezilmemelerine dikkat edilmesi gerekmektedir. Patlıcanın pişip pişmediğini anlamak adına, tencereden bir tane patlıcan alınır, ve bu patlıcana yorgan iğnesi batırılır; havaya kaldırılan patlıcan, yorgan iğnesinin üzerinden düşerse, pişirme işleminin yeterli olduğu anlamına gelmektedir.

Patlıcan reçelinin yapılması için gerekli kireç suyu da, patlıcanların haşlanması sırasında hazırlanmalıdır. Kireç bir tencere içerisine konulur, ve üzeri su ile doldurularak bekletilir, kirecin suyun dibine çökmesinden sonra su dökülerek, yeniden kirecin üzerine su doldurulur, ve kireç dibe çöktüğünde su yine dökülerek, kirecin üzerine yeniden su konulur, kireç üçüncü sefer dibe çöktüğünde su yine dökülmelidir. Kirecin üzerine son kez su doldurulup kireç dibe çöktüğünde ise kireç dökülmeli, ve su alınarak, haşlanmış patlıcanlar kireç suyunun içerisine bırakılmalıdır. Ortalama yarım saat, haşlanmış patlıcanların kireç suyu içerisinde bırakılması gerekmektedir. Belirtilen yarım saatlik sürenin dolmasının ardından ise, patlıcanlar, bol su ile, çok iyi bir şekilde, ortalama sekiz ya da on sefer yıkanmalıdır. Tamamen yıkandığından emin olunan patlıcanların içleri de sıkılarak bir kenarda beklemeye alınır.

Ardından şekerin içerisine bir bardak su ilave edilerek ocağa konulup kaynamaya bırakılır. Şekerli suyun kaynaması işleminden sonra, içerisine limon suyunun eklenmesi; bir süre daha kaynatıldıktan sonra da patlıcanların ilave edilmesi gerekmektedir. Bu şekilde ortalama bir saat boyunca patlıcan reçelinin kaynaması gerekmektedir. Daha sonra ise üzerine vanilya ilave edilerek iki dakika daha kaynatılıp ocağın altı söndürülür, patlıcan reçelinin kapağı kapatılarak tencere içerisinde soğuması beklenir.

Patlıcan reçelinin soğumasından sonra, reçel kavanozuna önce patlıcanlar, sonrasında da patlıcan reçelinden kalan su yerleştirilir, ve tüketileceği zamanı beklemeye başlar. Afiyet olsun.

Parlıcan Reçeli Tarifi, Patlıcan Reçeli, Patlıcan Reçeli Nasıl Yapılır, Patlıcan Reçeli Yapılışı, Patlıcan Reçeli Yapımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir