Peynirin Faydaları Ve Peynir Hakkında Bilgiler

Her sabah kahvaltı sofralarımızı, farklı çeşitleri ile süsleyen peynirin enerji değeri oldukça yüksektir. Peynirin içeriğinde yer alan enerji değerinin yanısıra, peynirin içeriğinde kalsiyum, B2 vitamini; ve protein bulunduğunu da belirtmemiz gerekmektedir. Peynir ile et arasındaki protein değerini karşılaştırmak istersek, 100 gram peynirde bulunan proteinin, 250 gram ette bulunduğunu söyleyebiliriz. Peynir, sindirimi kolay olan bir besin olmakla birlikte, peynirin içeriğinde bulunan yağ oranının da, almayı tercih ettiğiniz peynir çeşidine göre değiştiğini belirtmek gerekmektedir.

Peynir üretiminde her çeşit sütten faydalanılabilmekle birlikte, günümüzde üretilen peynirlerin geneli, koyun, keçi; ya da inek sütünden elde edilmektedir. Almak istediğiniz peynirin kalitesi, yapıldığı sütün kalitesine göre değişiklik göstermektedir. Peynir, diş koruyucu özellik göstermekle birlikte, kemik erimesi olan kişilerin bu sorunlarının çözülmesine de yardımcı olmaktadır. Peynirin faydalarından kısaca bahsetmek istersek karşımıza şu şekilde bilgiler çıkmaktadır:

Peynirin faydaları arasında, az önce de belirttiğimiz gibi kemik erimesini önlemesinden söz etmek gerekmektedir. Çünkü peynirin içeriğinde yoğun olarak kalsiyum bulunmaktadır. Sütün kalsiyum deposu olduğu bilindikten sonra şu hatırlanmalıdır ki: bir kilo peynir, 12 kilo sütten üretilmektedir…

Peynirin faydaları arasında, enfeksiyon; ve mikropları öldürmede etkili olduğundan da söz etmek gerekmektedir.

Peynirin faydalarından bir diğeri de, ishal üzerinde tedavi edici etkisinin bulunmasıdır. Süt ürünlerinin ishale neden olduğu bilinirken, peynir bunun tam tersi bir durum gerçekleştirmektedir. Peynirin faydalarından bahsederken, peynirin, mide rahatsızlıklarına da iyi geldiğinin belirtilmesi gerekmektedir.

Peynirin faydaları arasında, sindirim sisteminin düzene girmesinden de söz etmek gerekmektedir. Bununla birlikte peynir, ülseri giderici özellik de göstermektedir.  Peynirin faydalarından söz ederken, peynirin, beyine gönderdiği enerjiden de söz edilmesi gerekmektedir. Peynirin faydalarından bir başkası da dişlerdeki çürümeleri önlemesidir. Bunun sonucu olarak diş doktorları, hastalarının, yemeklerden sonra az miktar peynir yemelerini önermektedirler.

Peynirin faydaları arasında, kronikleşmiş bronşitin önlenmesinden de söz etmek gerekmektedir. Peynirin faydalarından bir başkası da, yüksek tansiyonun düşürülmesine etki göstermesidir. Peynirin faydaları arasında kanseri önleyen gücünden de mutlaka söz etmek gerekirken, yağsız peynir kullanacak olan kişilerin kolesterol sorunlarının çözüldüğünden de bahsetmek gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir