Pırasanın Faydaları Nedir? Pırasa Nelere İyi Gelir?

Bu yazımızda sağlığımız için önemli bir yeri olan pırasanın faydaları ve pırasa hakkında bazı bilgiler yer almaktadır. Şifalı bir sebze olan pırasa sarımsak ile aynı aileden bir besindir. Besin değeri yüksek olan pırasa B, C, ve K vitaminleri açısından oldukça zengin bir sebzedir. Kışlık sebze olarak yetiştirilen pırasa bileşimindeki vitamin ve mineraller sebebiyle vücut direncini artıran kan yapıcı ve damar açıcı bağırsakları çalıştıran sağlığımız için son derece faydalı bir sebzedir.

Pırasanın faydaları nedir?

Pırasanın, bilmediğimiz o kadar çok faydası var ki saymakla bitmez… Tüm olumlu etkilerinin başında da pırasanın mide dostu sebzelerden olduğunu belirtmek isteriz. Mide ile ilgili herhangi bir rahatsızlığı olanların, pırasa yemeleri gerektiğini belirtmeliyiz ki pırasa, mide rahatsızlıklarına iyi gelen bir özelliğe sahiptir. Bu nedenle, midesinde gaz olanlar, ülser ve reflü sorunları ile uğraşanlar, pırasa desteğinden faydalanabilirler.

Pırasanın Faydaları Nedir-Pırasa Nelere İyi Gelir
Pırasanın Faydaları Nedir-Pırasa Nelere İyi Gelir

Pırasa kabızlığa iyi gelir mi?

Kabızlık sorunu ile uğraşanlar bu sorunla baş etmenin oldukça zor olduğunu söyler ve bazı besinler ile  kabızlık problemini çözmeye çalışırlar. Kabızlık sorunu çözmek için pırasanın önemi büyüktür.

Zeytinyağlı pırasa yemeği bağırsakların çalışmasını hızlandırarak kabızlığın giderilmesinde faydalıdır. Kabızlık giderici özelliğinin yanında idrar söktürücü etkisi de bulunur.

Pırasa aynı zamanda kansızlık giderici olarak da kullanılmaktadır.

Yemeklerden önce pırasa yendiğinde böbrekleri çalıştırır. Böbrekteki taş ve kumun düşürülmesinde yardımcıdır.

Pırasa bileşimindeki fosfor ve vitaminler sebebiyle sinirleri güçlendirir ve yatıştırır,  magnezyum sebebiyle krampları giderir.

Pırasa zayıflatır mı, pırasa kilo aldırır mı?

Pırasanın kalorisi düşüktür. Kalori değeri düşük olduğu için kan şekerini yükseltmez, kilo aldırmaz.

Pırasa çiğ olarak salatası yapılarak yenilebilir. Çiğ yenilemez ise çorbası veya zeytinyağlı yemeği yapılabilir.

Pırasa romatizma, damar sertliği ve mafsal iltihabı üzerinde de olumlu etkileri bulunan bir faydalı bir sebzedir.

Pırasa sivilceye iyi gelir mi?

Yüzdeki sivilcelere pırasa suyu iyi geliyor. Eğer sivilce problemleriniz varsa bunlardan kurtulmak için pırasa suyundan faydalanılabilir. Bir miktar pırasanın yeşil kısımları kesilir ve kaynatılır. Elde edilen pırasanın suyu soğuduktan sonra pamuk yardımı ile cilde uygulanır. 5 dakika bekletildikten sonra yakınır. Sabah akşam pırasa suyu sürülürse sivilcelerin giderilmesinde faydalı olmaktadır. Daha sonra yüz yıkanarak temizlenir. Daha sonra gül suyu ile silinebilir.

Pırasanın faydaları, pırasanın nelere iyi geldiği hakkında bazı bilgiler verdik. Sadece bilgilendirme amacı ile yazılmıştır. Bu yazının herhangi bir hastalığın teşhisi ve tedavisi gibi amacı yoktur. Doktor tavsiyesi yerine geçmez.  Tüm sağlık sorunlarınızda mutlaka doktorunuza danışınız.

Bir önceki yazımızda Trabzon hurması hakkında bilgiler verdik. Trabzon hurması hakkında bilgi edinmek için Trabzon hurmasının faydaları ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir