Pırasanın Faydaları

Pırasa kış mevsiminde tezgahlarda bolca yer alan insan sağlığı için çok faydalı bir sebze türüdür. Pırasa soğan ve sarımsak ailesinden olmakla beraber onlar gibi faydalı bir sebzedir. Kokusu daha azdır.

Pırasanın yapısında bolca C,K ve B vitaminleri ayrıca sodyum, kalsiyum, potasyum, fosfor, magnezyum, demir, kükürt  gibi  minerallerde bulunur. Kış aylarına girdiğimiz şu günlerde  yemeğini veya salatasını  yaparak tüketebiliriz.

Pırasanın Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Pırasa vücudumuza kuvvet verir. İştahsızlığı giderir, böbrekleri, bağırsakları, mideyi çalıştırır ve güçlendirir. Pırasa  çiğ olarak yendiğinde kan yapıcı etkisi vardır. Vücudu ve kanı temizler.

Pırasa suyu yüzünüzdeki sivilce ve lekelere iyi gelir. Pırasanın beyazı iyice sıkılarak elde edilen su cilde parlaklık verir. Bu su sütle karıştırılıp sivilcelere sürülürse iyi gelir. Egzama, kaşıntı gibi sorunlarda pırasa yenilebilir, suyu kaşınan yerlere sürülür.

Pırasa bağırsakları çalıştırarak kabızlığı giderir. Basur problemlerine iyi gelir. İdrar söktürücüdür.

Pırasa sebzesi  yemeklerde ve salatalarda kullanılırak tüketilebilir.

Pırasa alırken uc kısımlarının sararmamış olmamasına dikkat ederiz.

Pırasanın bilinen ciddi bir yan etkisi yoktur. Ancak pırasa tohumu çiğere zararlıdır.

Uyarı : Site içerisindeki yayınlar bilgilendirme amaçlıdır. Herhangi bir teşhiş ve tedavi için yayınlanmamaktadır. Herhangi bir şikayetiniz veya sağlık probleminiz olduğunda öncelikle hekimlere başvurmanızı tavsiye ederiz. Burada yer alan bitkiler ve diğer ürünleri çok tüketerek daha çok fayda sağlarım düşüncesi kesinlikle yanlıştır. Sağlığınıza zarar verebilir.

2 Comments on “Pırasanın Faydaları”

  1. Pırasanın çok faydasını gördüm barsaklara iyi geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir