Pnömoni (Zatürre) Nedir? Pnömokok Aşısı Nedir?

Bu yazımızda Pnömoni nedir? Pnömokok aşısı, zatüre aşısı nedir? Pnömokok aşısı ne zaman yapılır? Bebeklerde pnömokok aşısı ve pnömokok aşısı ateş yapar mı? Gibi merak edilen sorular hakkında önemli bilgiler yer almaktadır.

Pnömoni (Zatürre) Nedir-Pnömokok Aşısı Nedir

Pnömoni nedir?

Pnömokok aşısı  hakkında bilgi vermeden önce  Pnömoni nedir? Bu soruyu cevaplamak daha doğru olacaktır. Streptokokus pnömoni bakterisinin neden olduğu pnömoni akciğer dokusunun iltihaplanması ile ortaya çıkan toplum tarafından zatürre olarak bilinen mikrobik bir hastalıktır.

Sağlık hizmetlerinin gelişmesine rağmen zatürre günümüzde de önemli ve dikkat edilmesi gereken bir hastalık çocuklarda altta yatan bir hastalık varsa aynı şekilde erişkinlerde de altta yatan bir başka bir problem varsa zatürre çok ağır sonuçlara varabiliyor.

Pnömokok aşısı nedir?

Pnömokok aşısı, halk arasında zatürre aşısı olarak da bilinmektedir. Bu aşı, pnömokoklar tarafından yapılan menenjit, septisemi gibi ağır ve zor hastalıklara karşı koruyucu bir aşıdır. Kişilere göre değişen oranlarda %10, 50 civarında orta kulak iltihabı ve sinüzit gibi sağlık sorunlarına karşıda koruyucu etki yaratmaktadır.

Pnömokok aşısı yan etkileri

Pnömokok aşısı daha önce pnömokok aşısı olup ciddi yan etkiler görünen kişilere uygulanmamalıdır. Önemli yan etkileri arasında;

Nadir olarak aşı yerinde kızarıklık, ağrı ve şişlik meydana gelebilmektedir. Ayrıca hafif ateş de görülebilir.

Yine çok nadir olarak üşütme, iştah kaybı ve halsizlik de görülebilmektedir.

Çok gerekli olmadığı sürece gebe bayanlarda aşı uygulanması tavsiye edilmez. Bir aşının ortalama 5 yıl süre ile bağışıklık sağladığı bilinmektedir.

Bebeklerde pnömokok aşısı

Bebek ve çocukları pnömokok hastalıklara karşı korumanın ilk yolu, yeterli miktarda anne sütü ile beslemek, hastalık etmenlerine karşı korumaktadır.

Bebeğinize pnömokok aşısı aile hekimliği kliniklerinde ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz.

Ayrıca dünya sağlık örgütü tarafından önerilen aşılama bebeklerde belirtilen süreçlerde uygulanmalıdır.

Pnömokok aşısı ne zaman yapılır?

4 doz olarak uygulanan pnömokok aşısı;

Sırası ile 2, 4 ve 6. aylarda ve sonrasında 12,15. ay arasında yer alan dönemlerde yaptırılmalıdır. 2 yaşına kadar hiç aşı olmamış çocuklar için tek doz aşı yeterli olacaktır.

Pnömokok aşısı ateş yapar mı?

Yukarıda pnömokok aşısı yan etkileri arasında çeşitli etkiler hakkında bilgi vermiştik. Pnömokok aşısı nadiren kızarlıklık ve ateş yapmaktadır.

Uzmanlar çocukların ve erişkinlerin zatürre den korunması için sağlıklı beslenmeye dikkat edilmesi gerektiğini, sigara dan, sigara içilen ortamlardan,  kalabalık ve kapalı yerlerden uzak durulmasını ve pnömokok aşısı yaptırılmasını öneriyor.

Uyarı: Zatürre ve zatürre aşısı hakkındaki bilgiler bu konuda bilgilenmek ve bilinçlendirmek amacı ile hazırlanmıştır. Bu sitedeki bilgiler, bir hekim veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Daha fazla bilgi için hastalıklarınız ve  tedavisi konusunda lütfen doktorunuza danışınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir