Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu Prostat İçin Brokoli Kürü

İyi huylu prostat büyümesine ve prostatite karşı (şikayetiniz 1-2 yıldan beri devam ediyorsa) Yaklaşık yarım litre kaynamakta olan suyun içine 200-250 gram brokoliyi atın. Kısık ateşte ağzı kapalı olarak en fazla 4-5 dakika haşlayın. Ilıdıktan sonra süzüp ayırın. Üçte birini sabah, üçte birini öğlen ve son kalan üçte birini de akşam aç karnına için. Brokoli suyunu içtikten sonra 20 dakika hiçbir şey yiyip içmeyin (su hariç) Eğer çalışan bir insan öğlen üzeri evinizde bulamıyorsunuz, yarısını sabah, diğer yarısını da akşam aç karnına içebilirsiniz. Haşlanmış olan brokoliyi de yemekleriniz arasında salata olarak tüketebilirsiniz. Haşlanmış brokoli parçalarını tüketmek zorunda değilsiniz. Mühim olan haşlama suyunu tüketmektir. Her 7 günlük uygulamanın sonunda 3 gün ara verin Toplam uygulama zamanı yirmi bir gün olacaktır. (3 günlük aralar hariç)

Uygulama tamamlandıktan sonra ileriki zamanlarda şikayetleriniz tekrar ortaya çıkmaya başlayınca bu defa 15 günlük brokoli kürü uygulamanız gerekir. Sabah erken işe gitmek durumundaysanız, sabah ve akşam içeceğiniz haşlanmış brokoli suyunu akşam hazırlayın. Geri kalan yarısını sabah içimi için buzdolabında koruma altına alabilirsiniz.

İyi huylu prostat büyümesine ve prostatite karşı (şikayetiniz 2 yıldan fazla devam ediyorsa) Kür 1’in aynısıdır. Sadece uygulama zamanı daha fazladır. Bu durumda en az 45 gün uygulanır. (3 günlük aralar hariç). Uygulama tamamlandıktan sonra ileriki zamanlarda şikayetleriniz tekrar ortaya çıkmaya başlayınca bu defa on beş günlük brokoli kürünü uygulamak gerekir.

Kürleri Uygulamadan Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:

Brokoliyi taze olarak satın alın. Sararmış olanları almayın. Brokolinin renginin yeşil olmasına dikkat edin.

Uzun müddet kullanacağınız için, 250 gramlık porsiyonlar halinde derin dondurucuda saklayın. Her gün 1 paket kullanın. Derin dondurucuda  koruma altına aldığınız (stokladığınız) brokoli özelliğini kaybetmeden 6 ay kalabilir.

Taze olarak satın aldıysanız, buzdolabınızın normal bölümünde 3 günden fazla bekletmeyin.

En doğrusu yine porsiyonlar halinde derin dondurucuda koruma altına almaktır.

Süpermarketlerinin derin dondurulmuş sebze reyonlarında paketler halinde satılan brokolinin de yeşil olmasına dikkat edin. Fazlaca aldığınız paketleri mutlaka evinizdeki derin dondurucu da saklayın.

Aktarlarda veya bazı marketlerde kurutulmuş brokoli satılmaktadır. Kürler için onları kullanmayın. Kurutulmuş brokolinin tazesine göre olan etkisi yaklaşık %15 civarındadır.

Brokoli,prostat problemini ortadan kaldırmaya destek verdiği için buna bağlı cinsel yaşamı da normale dönüştürkmektedir.

Eğer yakın akrabalarınızdan prostat kanseri olanlar varsa, brokoli kürünü yılda en az 2-3 kez uygulamanız büyük fayda sağlar.

Genel bir kural olmasa da özellikle iyi huylu prostat büyümesi (prostat hiperplazi) ve/veya prostatit şikayeti olanların beslenmelerinde birkaç noktaya dikkat etmeleri gerekir.

Bunlar ise şunlar;

Karabiber, köri ve acı biberden uzak durun.

Kafeinli ya da kafeinsiz kahve tüketiminde ölçülü olun.

Kola, maden suyu, soda ve çeşitli asitli içecekleri tercih etmeyin.

Bol su için

Kuru soğan tüketimine ağırlık verin. Kırmızı soğan ve beyaz İtalyan soğanını tercih etmeyin.

Kesinlikle ağır kaldırmayınız ve taşıyacağınız yükün 3 kg geçmemesine dikkat edin.

Kış aylarında karın bölgenizi soğuktan koruyunuz.

Uyarı: Doktorunuzun verdiği ilaçlar varsa mutlaka kullanın. Buradaki uygulamayı bir destekleyici olarak kullanın. Öncelikle, bilmeniz gereken kullanacağınız bitkiye karşı alerjinizin olup olmadığıdır. Bu konuda doktorunuzun görüşünü alın. Doktora gitmeden ve teşhis koydurmadan şikayetiniz ne olursa olsun, buradaki bilgilerle kendinizi tedavi etmeye kalkışmayın. Buradaki bilgilerin kesinlikle bir hastalığı teşhis amacı yoktur.

5 Comments on “Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu Prostat İçin Brokoli Kürü”

  1. Çok güzel anlatılmış. İyi huylu prostata karşı brokoli bire bir…

  2. 1 ay boyunca her sabah maydanoz suyu içmek iyi geldiğini söyleyenler var. Küçük bir cezvede bir bardaklık kaynatın, ne çok sıcak ne de soğuk bunu içtiğinizde müthiş bir şekilde toksin atarsınız.

    Maydanoz yemek ve bol su içmek prostat sağlığı için çok önemlidir.

  3. Prostat sağlığı ve prostatite (prostat iltihabı)iyi gelen bitkileri bu yazıda paylaşıyoruz.

  4. Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu Prostatit’e bağlı şiddetli ağrılara karşı kürü

    Bir hafta boyunca her gün iki öğün, sabah ve akşam ikişer adet orta boy kuru soğan preslenip yarım dilim ekmekle beraber tüketilir. Presleme esnasında çıkan soğanın suyunu ziyan etmeyiniz ve de kesinlikle tuzlamayınız. Soğanı presleme imkânı bulamıyorsanız, ağızda uzun uzun çiğneyerek beraberinde yarım dilim ekmekle beraber tüketebilirsiniz. Katı meyve sıkacakları, soğan suyunu çıkarmak için de mükemmel bir çözümdür. Kuru soğanın suda veya ateşte pişirilmeden çiğ olarak tüketilmesi gerekir.

  5. Brokoliyi alırken taze ve sararmamış olduğuna dikkat ediniz. Eğer Brokoloyi fazla miktarda aldıysanız, 250 gramlık porsiyonlar halinde yıkamadan mutlaka buzdolabınızın buzluk kısmında saklayınız. Günlük ihtiyacınızı hergün buzluktan alıp, yıkayıp hazırlayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir