Propolis Nedir? Propolisin Faydaları Nelerdir?

Propolis nedir?; Propolis arılar tarafından kovan hazırlanırken kullanılan reçinemsi yapışkan bir maddedir. Halk arasında bu madde arı reçinesi olarak da bilinmektedir. Propolis üzerine yapılan araştırmalarda propolisin klinik testler ile, bronşit, enfeksiyon, diş ve diş eti rahatsızlıkları, ülser, deri mantarları ve vajinal rahatsızlıklara olumlu etki yarattığı görülmüştür.

Propolis Kullanımı

Ancak yapılan bu klinik çalışmalar, %100 net sonuçlar sunmamaktadır. Bu nedenle propolisin tüm uzmanlar tarafından kabul edilen bir etki yarattığını söylemek henüz erken. Propolis kullanılmadan önce mutlaka herhangi bir alerjinin olup olmadığı kontrol edilmeli ve buna göre gerekli testler yaptırılmalıdır.

Propolis ekstraktı, kan basıncını düşüren, sakinleştirici etki yaratan bir maddedir. Ayrıca propolis içerisine yer alan dihidroflavanoidlerin kılcalları güçlendirdiği görülmüştür. Yine karaciğer üzerinde etkileri olan bu madde, karaciğeri alkol vb ürünlerin yarattığı zararlara karşı korumaktadır.

Propolisin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Propolis, doğal bir antibiyotik olarak tanımlanmaktadır. Bazı laboratuar çalışmaları ile propolisin enfeksiyon türlerine karşı etkileri olduğu görülmüştür.

Propolisi nerelerden temin edebilirim?

Propolis kovanlardan alınabileceği gibi tablet ya da toz şeklinde aktarlardan da temin edilebilir. Ayrıca propolisi multivitamin satışı yapan mağazalardan da temin edebilirsiniz.

Propolisin faydaları arasında  iltihap önleyici etkisi nedeniyle iltihaplı yara tedavilerinde de kullanıldığı biliniyor.

Propolisin faydalarını, önemli yararlarını sıralamak gerekirse;

Yaraların iyileşme hızını artırmaktadır.
100 kata kadar antibiyotik etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Güçlü bir antioksidandır.
Kronik bronşite karşı etkilidir.
Diş ve diş eti rahatsızlıkları ile iltihabına karşı etkilidir.
Dişlerin beyazlatılmasında etkilidir.
Deri enfeksiyonlarına karşı tedavi edici bir etkisi vardır.
Soğuk algınlığına karşı etkilidir.
Propolisin faydaları arasında bağışıklık sistemi üzerinde düzenleyici etkisi de bulunur.
Tüberkülozda denenmiş ve kanıtlanmış bir etkisi vardır.

Propolisin Yan Etkileri

Propolisin herhangi bir yan etkisi var mıdır?

Propolis adı altında satılan birçok ürün orijinal propolisten çok uzaktır. Bu nedenle satın almış olduğunuz maddenin gerçek olup olmadığından emin olun. Propolis oldukça pahalı bir üründür. Piyasa’da ucuz satılan ürünlerin gerçeği yansıtmadığını söylemek mümkün.

Klinik araştırmalarda herhangi bir yan etkisine rastlanılmamıştır ancak polene karşı alerjisi olan ya da herhangi bir alerjisi olup olmadığından emin olmayan kişilerin propolis kullanmadan önce mutlaka bir uzmana başvurması gerekmektedir.

Propolisin faydaları ile ilgili daha önceden yayınlamış olduğumuz yazı ya ilgili bağlantıdan bakabilirsiniz.

2 Comments on “Propolis Nedir? Propolisin Faydaları Nelerdir?”

  1. İstanbul Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan ve 1 yıl süren bilimsel bir araştırma sonucunda propolisin deney ortamında meme kanserine karşı iyi geldiği görülmüş

  2. PROPOLİS SUYLA YAPILAMAZ -SUYA DAMLATILAMAZ
    PROPOLIS 70-80-90 LIK ETIL ILE OLMAZ PROPOLIS %99.99 LUK ETILDEN OLUR EN IYISI PROPOLIS COK KIYMETLİ AZ NANO BIR URUNDUR BU SEBEPLE BARDAGA KASIGA DEGMEMELİ -EKMEĞE DAMLATILARAK YENILMELİ-YAN ETKISI B-12 LERI HARCAR BERABERİNDE B-12 LI GIDALAR ALINMALI -YUMURTA-ET SOGANLA BERABER ..WWW.SARİYERKOOP.COM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir