Propolis ve Propolisin Faydaları

Propolis, genellikle çiçeklerde bulunmakla birlikte, bal arılarının kovanlarına taşıdıkları bir maddedir. Propolis, hem reçinemsi; hem de yapışkan bir yapıya sahiptir. Bal arılarının, propolisi kovanlarına getirmelerindeki amaç, arı kovanlarının, mikroorganizmalardan, dış etkilerden; ve her türlü zararlı etkenden korunmasıdır. Arı kovanlarının üzeri, propolis ile, belirtilen nedenlerden dolayı kapatılmaktadır. Propolis, en çok hangi ağaçlarda görülür derseniz, propolisin en çok, karaağaç, kayın; ve kozalağı olan ağaç türlerinde yer aldığını belirtmek gerekmektedir. Propolis nedir sorusuna gerekli bilgileri kısaca verdikten sonra, propolisin faydalarından da bahsetmemiz gerekmektedir.

Propolis nedir, Propolisin faydaları nelerdir, propolis kullanımı, propolis nasıl tüketilir, propolis nereden temin edilir.

 Propolisin Faydaları Nelerdir?

Propolisin faydaları arasında ilk olarak antikanserojen etkisinden söz etmek gerekmektedir. Propolisin faydalarından bir diğeri de antioksidan etkisidir. Propolisin faydaları arasında, iltihap giderici etkisinden de söz etmek gerekirken, propolisin faydalarından bir diğeri de mikrop kırıcı özelliğidir.

Propolisin faydaları arasında bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinden de söz etmek gerekmektedir. Propolisin faydalarından bir tanesi sindirim sistemini; bir diğeri de dolaşım sistemini düzenleyerek, sistemlerin sağlığını korumaktır. Propolisin faydalarından bir diğeri ise, antibiyotik etkisidir. Propolis, bakterilerin oluşumunu önlerken, virüslerin çoğalmasını da engellemektedir. İyi huylu bakteriler ise, propolis ile olumsuz etkiye sahip olmamaktadırlar.
Propolisin faydaları arasında, akne tedavisi; ve uçuk tedavisi de yer almaktadır. Propolisin etkili olduğu bir diğer bölge de boğaz, ve solunum yolu hastalıklarından olan larenjit, farenjit; ve bademcik iltihaplarına karşı tedavi edici özelliğinin bulunmasıdır. Propolisin faydaları arasında ayrıca, ağız mukozası; ve boğaz mukozasının giderilmesinden de söz etmek gerekmektedir.

Propolisin faydalarından bir diğeri de diş eti hastalıklarına karşı koruyucu etki göstermesidir. Propolisin faydalarından bir diğeri ise, yanıkların tedavi edilmesidir. İltihap probleminin giderilmesinde de kullanılan propolis, aynı zamanda ülser probleminin giderilmesine de destek olmaktadır. Propolisin faydaları arasında, kansere karşı olumlu bir etkiden söz edilirken, propolisin faydalarından bir diğerinin de tansiyon dengeleme özelliği olduğu bilinmelidir. Propolisin faydaları arasında kalp ve damar hastalıklarının giderilmesinden de söz edilirken, propolisin faydalarından bir başkası da koroner kalp hastalıklarına karşı olumlu etkisinin bulunmasıdır. Propolisin faydalarından bir diğeri de, genital herpes hastalığnın tedavisine yöneliktir.

Propolis Nereden Temin Edilir?

Propolisi güvendiğiniz tabder üyesi aktarlardan temin edebilirsiniz. Propolis kapsül olarak ve bal ile karıştırılmış olarak da satılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir