Prostat Belirtileri, Prostat Büyümesi ve Prostat Kanseri

Prostat Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Öncelikle prostatı tanımlamak gerekirse,

Prostat nedir?, bir salgı bezi olmakla birlikte her erkeğin idrar torbasının çıkışında bulunmaktadır. Yetişkin erkeklerde ortalama 15-25 gram ağırlığında olan salgı bezi, salgıladığı maddeler nedeniyle erkekler için en önemli yapılardan birisidir. Prostat içerisinden meni geçmektedir. Ancak henüz saf olarak geçen meni prostattan salgılanan maddeler ile gelişimini tamamlar. Bu şekilde salgılanan maddeler etkisinde meni kalitesi de artmaktadır. Ancak prostatın doğrudan cinsel yaşam ile bir ilişkisi bulunmamaktadır.

Prostat rahatsızlıkları arasında üç rahatsızlık öne çıkmaktadır. Bunlardan ilki prostat iltihabı, ikincisi büyümesi üçüncü ve tehlikeli olanı ise kanseridir. Prostat rahatsızlıkları genel olarak orta yaşlardan itibaren etkili olmaya başlamaktadır. Prostat büyümesi ise genel olarak 50’li yaşlarda etkili olan ve en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan birisidir.

Prostat Neden Büyür, Prostat Nasıl Anlaşılır, Prostat Neden Olur, Prostat Belirtileri, Prostat Kanseri, Prostat Büyümesi Tedavisi, Prostat Büyümesi Belirtileri, Prostat İltihabı, Prostat İltihabı Bitkisel Tedavi, Prostat Neden Büyür

Prostat büyümesi belirtileri,

Yukarıda da söylediğimiz gibi en sık görülen prostat rahatsızlıklarından birisi, prostat büyümesidir. Genellikle idrar şikayeti bulunanlarda görülen rahatsızlık, mutlaka bir üroloji uzmanı gözetiminde incelenmelidir.

Üroloji uzmanları prostat büyümesini makattan yapılacak kontroller ile kısa sürede anlayabilmektedir. Prostat büyümesi tespit edildikten sonra bir sonraki aşamada prostat kanseri olup olmadığı ya da belirtilerinin bulunun bulunmadığı belirlenmektedir. Ancak kanser için daha geniş tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Kan tahlili ile prostat kanseri olup olmadığı ortaya çıkarılmaktadır. Günümüzde tıp alanında yaşanan gelişmelerle birlikte bu tetkikler daha hızlı ve kısa sürede ortaya çıkarılmaktadır.

Prostat büyümesinde prostatın çevre organ ve dokulara zarar verip vermediği ultrason ile anlaşılabilmektedir. İzlenecek tüm bu adımlar ile prostatın türü belirlenmektedir.

Prostat Neden Büyür, Prostat Nasıl Anlaşılır, Prostat Neden Olur, Prostat Belirtileri, Prostat Kanseri, Prostat Büyümesi Tedavisi, Prostat Büyümesi Belirtileri, Prostat İltihabı, Prostat İltihabı Bitkisel Tedavi, Prostat Neden Büyür

Prostat neden büyür? Prostat neden olur?

Prostat büyümesi 40’lı yaşlardan sonra etkili olmaktadır. Ancak büyüme her kişide aynı şekilde ve hızda olmayabilir. Prostat büyümesinin temel sebebi ise hormonal değişimler ve dengesizliklerdir. İlerleyen yaşla birlikte bölünmeye başlayan hücreler prostat rahatsızlıklarında etkilidir.

Prostat büyümesi ve tedavisi ne şekildedir?

Prostat büyümesi ve iltihaplanması birlikte incelenebilir. Prostat büyümesinde tedavi edilmesi zorunlu değildir ancak bu yalnızca bir uzman tarafından belirlenmelidir. Eğer kişinin sosyal yaşantısında bir sorun yok ise genellikle tedaviye ihtiyaç duyulmamaktadır. İlaç tedavisi sık görülen bir uygulama olup, büyüme ve iltihaplanma daha ciddi bir sorun haline dönüştüğünde açık ve kapalı cerrahi müdahale yapılabilmektedir.

Prostat kanseri nedir?

Genel olarak prostat rahatsızlıklarında iltihaplanma ve büyümeden sonra kanser oluşumunun başlayacağı düşünülmektedir. Ancak her prostat hastası, prostat kanserine yakalanacak diye bir kaide bulunmamaktadır. Prostat kanseri, büyümeden farklı bir yapıda bağımsız olarak gerçekleşmektedir. Prostat kanseri olup olmadığınızı ya da prostatın büyüyüp büyümediğini uzman hekim eşliğinde yapılacak kontroller ile öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir