Prostat Nedir, Belirtileri Nelerdir, Prostat Nasıl Anlaşılır?

Prostat Nedir?

Prostat halk arasında en sık karşılaşılan ancak temelde basit bir hastalık olarak görülen bir rahatsızlıktır. Erkeklerde özellikle 50’li yaşlardan sonra görülen prostat, ciddi bir hastalıktır. Genel olarak halk arasında prostatım var şeklinde tabir edilen iyi huylu prostat büyümesi en sık karşılaşılan şeklidir. Prostat büyümesi, diğer kanser türlerine göre iyi huylu olan prostat kanseri şeklinde de kendini gösterebilir.

Prostat tüm erkeklerde 50’li yaşlardan sonra etki gösterebileceği için, buna göre önlem alınmalıdır.

Prostat bezi, erkeklerde ortalama 25-30 gram arası ağırlığa sahip olan, idrar kesesinin hemen alt kısmında yer alan idrarın dışarı atılmasında görevli olan üretra kanalını saran bir bezdir. Bir dış salgı bezi olan prostatın bilinen en önemli görevlerinden birisi şudur.

*Meninin %95’ni oluşturan sıvı kısmını salgılar ve cinsel aktivite sonrasında bu sıvının dışarı atılmasını sağlar.

Prostat etkisini ergenlik çağından itibaren göstermeye başlar. 30’lu yaşlardan sonra faaliyeti yavaş, yavaş azalan prostat, 40’lı yaşlardan sonra hacmen büyümeye başlar. Bu durum iyi huylu prostat büyümesi olarak tanımlanmaktadır. Araştırmalara göre 60 yaşındaki erkeklerin %50’sinde, 80 yaşında erkeklerin %90’unda iyi huylu prostat büyümesi bulunmaktadır.

Prostat Nedir Nasıl Oluşur, Prostat Belirtileri, Prostat Belirtileri Nelerdir, Prostat Büyümesi Nedir, Prostat Büyümesi Belirtileri, Prostat Büyümesinin Belirtileri, Prostatın Belirtileri, Prostat Nasıl Anlaşılır, Prostat Nasıl Belli Olur

İyi huylu prostat büyümesi BPH olarak tanımlanır ve prostat kanserine göre tamamen farklı bir durumdur. Prostat kanseri, BPH nedeniyle oluşmasa da ikisi birlikte etkili olabilir.

Prostat Büyümesi Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak prostatın sorun olarak algılanmasının nedeni çevresini sardığı doku nedeniyle idrar akışını etkilemesidir. Bu gibi durumlarda şu belirtiler gözlenir.

*İdrar yapma gücünde azalma,

*İdrarı başlatmada zorlanma,

*İdrarın kesik, kesik atılması,

*İdrar bitiminde damlama olması,

*Geceleri aniden idrar isteği doğması ve sık, sık idrara çıkma isteği,

*İdrar yapma isteği oluştuğunda idrar kaçırma,

*İdrar atımı sırasında yanma ve ağrı hissinin oluşması,

Yukarıda yer alan şikayetler her hastada değişiklik gösterse de genel olarak herkes de benzer belirtiler görülebilir.

BPH’de yalnızca yukarıda yer alan şikayetler değil farklı sorunlarda görülebilir. O sorunları sıralamak gerekirse,

*Aniden idrar tıkanması,

*İdrar yolu iltihabı,

*İdrar kesesi taşları,

*Böbreklerde fonksiyonel bozukluklar.

Prostat Büyümesi Nasıl Anlaşılır?

BPH tanısı nasıl konur?

Bir uzmana başvurduğunuzda uzmanınız yukarıda sayılı olan şikayetlerin olup olmadığını size soracaktır. Gerektiğinde rektal muayene, gerektiğinde PSA testi, idrar akış testi ve bilgisayarlı tomografi gibi birçok metodu kullanarak tanı koyabilir.

Prostat Nedir Nasıl Oluşur, Prostat Belirtileri, Prostat Belirtileri Nelerdir, Prostat Büyümesi Nedir, Prostat Büyümesi Belirtileri, Prostat Büyümesinin Belirtileri, Prostatın Belirtileri, Prostat Nasıl Anlaşılır, Prostat Nasıl Belli Olur

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir