PRP Nedir? PRP Tedavisi Nedir? PRP Nasıl Uygulanır? Faydaları Nelerdir?

PRP Nedir? 

Tam adıyla Platelet Rich Plasma adı verilen Prp tedavisi kök hücre göçü olarak da tanımlanmaktadır. FDA onaylı bir tedavi olan Prp terapi uygulaması, kanın iyileştirici ve yenileyici etkisinden yararlanarak, hücre göçünü sağlamakta, iyileştirici ve tamir edici bir etki yaratmaktadır.

Prp Nedir, Prp Tedavisi Nedir, Prp Nin Faydaları, Prp Nasıl Yapılır, Prp Nasıl Uygulanır, Prp Ne Demek, Prp Tedavisi Fiyat, Prp İle Saç Tedavisi

 

Prp nedir? bunu Türkçe olarak şu şekilde tanımlayabiliriz. PRP Trombositten zengin plazma olarak kanımızda pıhtılaşmadan görevli olan trombosit denilen hücrelerin iyileştirici gücünde faydalanılan bir tedavi şeklidir.

Son yıllarda kadınların daha güzel ve daha genç görünmek için tercih ettiği bir yöntem olan PRP saçları dökülmeye başlayan erkeklerinde tercih ettiği bir tedavi yolu oldu.

Trombosit denilen hücreler salgıladıkları büyüme faktörleri ile dokularda yeniden yapılanma sürecini başlatıyorlar yani yeni damarlanma, yeni kollajen sentezi anlamına geliyor bu

Bu yazımızda prp nedir, prp tedavisi nedir, prp nin faydaları, prp nasıl yapılır, prp nasıl uygulanır, prp ne demek, prp tedavisi fiyat, prp ile saç tedavisi gibi merak edilen konular hakkında bilgiler sunacağız.

PRP Tedavisi Nedir? PRP Nasıl Uygulanır?

Prp tedavisi yukarıda da açıkladığımız gibi kök hücre mantığından yola çıkarak uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntem ile kırışıklık giderme, saç tedavisi, cilt yenileme, yara ve sivilce izi gibi tedaviler başarıyla sonuçlanmaktadır.

Prp terapi uygulaması hastanın kendi kanı alınarak uygulanmaktadır. Hastanın kanı 8 dakika boyunca 3000 devir/dakika santrifüj edilmektedir. Santrifüj işlemi sonunda kırmızı kan hücrelerinden ayrılan plazma kısmı, mezoterapi ya da dolgu yöntemi ile cilde uygulanmaktadır. Prp terapi uygulaması ile elde edilen bu plazma içerisinde çok miktarda pıhtı ve beyaz kan hücreleri bulunmaktadır.

Prp’nin faydaları, prp nasıl  yapılır?

Prp nasıl yapılır sorusu sıkça sorulmaktadır. Prp terapisinde kök hücre mantığı kullanılarak bölgeye hastanın kendi kanından alınan pıhtı ve beyaz kan hücreleri uygulanmaktadır.

Prp’nin faydalarından bahsetmek gerekirse;

Saç Dökülmesinde Prp

Saç dökülmesini önlemektedir. Cildin genç kalmasını sağlar ve iyileşmeyen yaraların tedavi edilmesinde kullanılır. Ayrıca birçok ortopedik hastalığın tedavisinde kullanılır. Omuz bölgesinde oluşan yaralarda, bağ zorlamalarında, kas yaralanmalarında da tam bir başarıyla uygulanmaktadır.

Prp tedavisi, diz, kalça, omuz ve ayak bileği kireçlenmesinde, menüsküs yırtılmalarında, sırt ve bel kaynaklı ağrılarda, kırık kaynamasının hızlandırılmasında da kullanılmaktadır.

Prp tedavisi fiyat

Prp tedavisinde uygulama şekline bağlı olarak fiyat aralığı değişmektedir. Ancak ortalama fiyat aralığı 750 TL ile 2000 TL arasındadır. Bu fiyat merkeze, yönteme ve uygulayan kişiye bağlı olarak değişebilir.

One Comment on “PRP Nedir? PRP Tedavisi Nedir? PRP Nasıl Uygulanır? Faydaları Nelerdir?”

  1. Trombositten zengin plazma PRP, saça, cilde yapılıyor. Saç dökülmesinde PRP en iyi destek tedavilerinden biridir.

    Sizden alınan kandan özel işlemden geçirilip trombositten zenginleştirip uygulanıyor. Kırışık tedavisinde uygulanıyor. Ciltte PRP 21-28 gün ara ile 3 seans olarak yapılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir