Pul Biber ve Fındığı Mümkünse Buzdolabında Saklayın

Pul biber ve fındık gibi yağlı ürünlerin saklanması son derece önemlidir. Bu gibi yağlı ürünlerde aflotoksin oluşumuna dikkat etmemiz gerekiyor. Bu nedenle saklama kurallarına çok dikkat etmemiz gerekir.

Uzmanlar karaçiğer, böbrek, beyin,sinir sisteminde tahribata yol açabilen ve gözle görülemeyen “aflotoksin” küfünün oluşumuna karşı tüketicileri bilinçli olmalarına karşı uyardı. SAÜ Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Dilek Angın, aflatoksin küfünün fındık ve pul biber gibi yağlı ürünlerde, yoğun şekilde üreyebildiğine dikkati çekerek şunları söyledi:

Bazı ürünler özellikle yağlı ürünlerde çok daha çabuk üreme ortamı sağladığı için, daha çok risk grubuna giriyor. Örneğin fındık, fıstık gibi kuruyemişler, o yüzden bu gibi ürünleri kuru yerde muhafaza etmek gerekiyor. Hatta mümkünse buzdolabında saklanması önerilir. Bu yağlı ürünlerden mesela pul biberde “aflotoksin” inanılmaz derecede yüksektir. Ve bu birçok kişi tarafından bilinmez bu nedenle pul biber çok riskli bir gruptur. Bu nedenle pul biber, fındık gibi yağlı ürünlerde aflotoksin küf oluşumuna engel olmak için kuru serin yerde veya mümkünse buzdolabında saklanmasına özen göstermeliyiz.

Baharatlar ile ilgili Gıda Güvenliği Derneğinin Verdiği Bazı Bilgiler:

Baharattaki rutubet neden önemlidir?

Üründeki rutubet miktarının fazla olması, küf gelişimini teşvik etmektedir. Baharatlardaki rutubet miktarı mutlaka Türk Gıda Kodeksi’nde öngörülen kriterlere uygun olmalıdır.

Baharatların insan sağlığı açısından riski nedir?

Baharatlar üzerinde/içinde bulunan küfler (aflatoksin) insan sağlığı açısından zehirli bileşenler olabilir. Bu nedenle izinli üretim yapan firmaların ambalajlı ürünleri tercih edilmelidir.

Baharatlarda kullanılan ışınlama yöntemi tehlikeli midir?

Hayır değildir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 10 kGy’lik ışınlama dozunun insan sağlığı açısından bir sorun oluşturmayacağına karar vermiştir. Türkiye’de de bu oran uygulanmaktadır.

2 Comments on “Pul Biber ve Fındığı Mümkünse Buzdolabında Saklayın”

  1. Kırmızı toz bibere karınca gelmiş acaba toz biberin bozulup bozulmadığını nasıl anlarım beni bilgilendirirseniz sevinir teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.