Ramazanda Sahur Ve İftar Menüsü

Ramazan aylarında tutulan oruçların süresi normal şartlarda uzun iken, bu sene yaz aylarına denk gelmesi nedeniyle daha da uzun oldu; bir de bunun üzerine eklenen sıcaklık, oruç tutan insanların oruç sırasında enerji kayıpları yaşamalarına neden oluyor. Peki bu durumun önüne nasıl geçilebilir; ramazanda oruç tutan insanlar nasıl oruç sırasında enerjilerini kaybetmeden uzun saatler dayanabilirler…?

Ramazanda tutulan oruç sırasında enerji kaybetmemenin yolunun sahurda yenilen ve içilen şeylerle bağlantılı olduğunu belirten uzmanlar, oruç sırasında enerji kaybı yaşamamak için mutlaka sahura kalkmanın gerekliliğini vurguluyorlar; ve sahurda ne yenilip ne içilmesi gerektiğini ise şu şekilde özetliyorlar:

Ramazanda sahurun önemi tüm uzmanlar tarafından belirtilmekte; ve oruç tutan herkesin sahura kalkması önerilmektedir. Bir de ramazanda sahur yemeği yiyen kişilere, tok tutan gıdalardan söz edilmektedir. Ramazanda tok tutan besinlerin yanında, enerji tasarrufu yapan besinlerden ise kimse söz etmemiştir… Oysa ki, güneş altında bırakılarak kurutulan besinler, oruç tutan kişilerin, tüm gün dinamik kalmasını sağlamaktadır. Örneğin güneş altında kurutulmuş kayısı, güneş altında kurutulmuş elma, erik, armut… oruç sırasında sizde herhangi bir eksilme yaşanmamasını sağlayacak besinler olarak görülmektedir.

Oruç tutan kişilerin, iftar ile birlikte oruçlarını açarken, bir ya da iki tane hurma yemeleri, ayran içmeleri ya da yoğurt gibi bir sıvı gıda almaları, kişilerin sindirimlerinin kolaylaşmasını sağlayacaktır. Bu belirtilen besinlerin hemen sonrasında yemek yemek ise yanlış olacaktır. Kısa bir süre bekleyerek daha sonra yemek yemek; ve midenizin yemek yemeye hazırlanmasını sağlamak, yemek sonrasında kendinizi çok daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Orucunuzu açtıktan sonra bir müddet beklediniz; ve artık yemek yiyecekseniz, önce sıvılardan başlamalısınız. Mesela, ramazan sofralarının vazgeçilmezi çorbalardan yararlanabilirsiniz. Eğer menüde çorba yoksa, salata; ya da cacık da çorbanın yerini tutabilir. Ve daha sonra da yemeğe geçmelisiniz…

Yenilecek olan yemeğin yavaş bir şekilde yenmesi, iftar sonrasında kendinizi kötü hissetmenizi ve sindirim problemleri yaşamanızı önleyecektir. Sindirim sorunu yaşamamak için, yiyeceğiniz yemeğin tek çeşit bir menüden oluşmasına da dikkat etmelisiniz. Ve elbette, gerek sahurda, gerekse de iftarda, yağlı ve kızarmış besinlerden uzak durmanız da sindirim sisteminiz ve sizin iyiliğiniz açısından önemli bir nokta olacaktır.

Yemeklerinizi yedikten sonra alacağınız sıvıları da, yemekten hemen sonra ya da yemek arasında değil; yemek yedikten en az beş dakika sonra tüketmeniz, yine sindirim sisteminiz açısından oldukça faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir