Ramazanda Sahurda Ne Yemeli, Sahurda Ne Yenir?

Ramazan ayı yaklaşırken sahurda ve iftarda yenilecek yemekler sorusu bir kez daha öne çıkmaya başladı. Ramazanı daha sağlıklı ve verimli bir şekilde geçirebilmek, vücudu korumak, sağlıklı bir ay sürebilmek için, ramazanda sahurda ne yemeli, ramazanda sahurda ne yenir, ramazanda sahurda ne yemeliyiz, ramazanda iftarda ne yenilir gibi sorularınızın cevabını aşağıda bulabilirsiniz.

Ramazanda sahurda ne yemeli, sahurda ne yenir

Ramazanda beslenme, sahur ve iftarda sıvı dengesinin korunması önemlidir. Oruç tutan kişilerin yaşadığı sıvı kaybı, komposto, meyve suyu ve hoşaf gibi içecekler aracılığıyla giderilebilir. Ramazanda, dengeli bir beslenme diyeti oluşturulmalı ve bu diyet içerisinde yer alan yiyeceklerin, 2 saatlik bir dilim içerisinde tüketilmesi gerekmektedir.

Ramazanda sahurda ne yenir?

*Sahur, ramazanın en önemli parçasıdır. Bu nedenle kişinin daha sağlıklı ve verimli bir gün geçirebilmesi için sahuru atlamaması gerekir.

*Sahurda diğer öğünlere göre daha hafif ve daha çok tok tutan, kan şekerini daha yavaş yükselten besinler tercih edilmelidir. Bu besinler arasında et, süt, yoğurt, peynir, yumurta gibi besinlerin yanı sıra sebzeli börekler ve meyve yenilmelidir. Sahurda ne yenir veya sahurda ne yemeli sorusuna verilebilecek en güzel yanıt protein bakımından zengin olan yiyeceklerin tercih edilmesi olacaktır. Bu nedenle süt ve süt ürünleri, yumurta, kuru baklagillerin sahurda yenilmesinin midemizin tok tutulmasında büyük faydaları vardır. Ayrıca açlık hissinin daha geç uyanmasını sağlamaktadırlar. Yumurta haftada 2-3 kez yenilebilir. 1 bardak süt içilebilir.

Sahuru kahvaltı gibi düşünerek  protein için süt, yoğurt, peynir, yumurta gibi protein kaynağı olan besinler yenilebilir. Bunun yanında karbonhidrat için tam buğday ekmeği, çavdar ekmeği, makarna, patates (haşlanmış), bulgur pilavı gibi karbonhidrat içeren besinler alınmalıdır. Domates, salatalık, biber gibi sebzelerde mutlaka yenilmelidir. Bir miktar mevsim meyvelerinden de tüketmek gerekir. Bu dönemde daha çok kavun, karpuz, üzüm, şeftali gibi suyu vücuda yavaş veren, emilimi yavaş olan, vücudun depolayacağı su ihtiyacını sağlayacak meyveler tüketilmelidir. Bu meyveler, sahurdan iftara kadar vücut için gerekli olan su ve elektroliz ihtiyacını karşılayacaktır. Bu sayede böbrekler korunur ve sıvı ihtiyacı gün boyu karşılanır. Bunun yanında, mineral ihtiyacı da maden suyu ile sağlanabilir. Vücudun kitlesine göre bir veya iki şişe maden suyu vücut için gerekli minerali karşılar.

*SAHURDA YETERİNCE SU MUTLAKA İÇİLMELİ

*Sahurda kesinlikle aşırı tuzlu yiyecek ve içecekler tüketilmemelidir. Bu gibi yiyecekler kişinin gün içerisinde daha çabuk acıkmasına ve susuzluğunun artmasına neden olacaktır. Zeytinde tuz içerdiğinden 5-6 adet yenilebilir. Çok aşırıya kaçmamak gerekir. 

*Suyun yerini hiçbir şey tutmuyor. Çay idrar söktürücü olduğundan fazla içmek sıvı kaybına neden olacaktır. Yeterli miktarda sıvı almak gerekir. İftardan sahura kadar olan zaman diliminde ve sahur süresince yeterli miktarda su içiniz.

*Mideyi uyaran aşırı baharatlı yiyecekler kişinin zor bir gün geçirmesine neden olacaktır.

*Yağlı yiyecekler ve ağır tatlılar yemekten de kaçınmak gerekir.

Ramazanda iftarda ne yenilir?

*İftarda hamur işi yiyecekler, kızartma ve baklavalardan uzak durulmalıdır. Bunların yerine haşlanmış ızgara, fırında pişirilmiş et, hindi, bol miktarda sebze yemekleri ve meyve tercih edilmelidir.

*İftarda ağır şerbetli tatlılar (revani gibi) yerine sütlü ve meyveli tatlılar tercih edilmelidir.

*Hızlı yemek yerine daha yavaş ve az-az tüketin.

*Ramazanda daha sağlıklı bir dönem geçirebilmek için kalp damar hastalığı olanlar, diyabet hastaları uzman eşliğinde bir diyete tabi tutulmalıdır.

Ramazanda nasıl beslenmeli, sahurda neler yenilmeli, ramazanda sağlıklı beslenmek ile ilgili yazımızı da okuyarak ramazanda sağlıklı beslenme konusunda bilgi edinebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir