Ramazanda, Sahurda ve İftarda Nasıl Beslenmeli?

Yaklaşan Ramazan ayı, iftarıyla, sahuruyla insanların bir mutluluk ve bir telaşa girmesine neden olmaktadır. Özellikle Ramazan ayında beslenme konusu, uzmanlar tarafından da sık, sık vurgulanan ve dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Bu yazımızda Ramazanda nasıl beslenilmeli, ramazanda nasıl beslenmeliyiz, ramazanda sağlıklı beslenme, sahurda iftarda nasıl beslenmeliyiz gibi konulara yer ayırmaya çalıştık.

Ramazanda nasıl beslenilmeli, neler yemeli?

Ramazan getirdiği güzellikler kadar ani yemek yeme alışkanlığı değişikliği nedeniyle de dikkat edilmesi gereken bir dönemdir. Ramazan ayında birçok kişinin ortak sorusu, Ramazanda nasıl beslenilmeli ve ramazanda nasıl beslenmeliyiz üzerinedir.

Ramazan ayında yaşanan en önemli değişiklikler arasında kişinin beslenme alışkanlığını değiştirmesi, öğün zamanı ve sayısını azaltması, hamur işleri, tatlı, kırmızı et ve ekmek tüketimini artırması ilk sıralarda yer alır. Ramazan ayında oruç tutarken, sağlıklı ve dengeli beslenmek önemlidir. Dengeli ve düzenli beslenmede ise günü doğru şekilde paylaşmak gerekir. Bunun için yapılması gerekenler arasında;

Günün, yemek tüketilen kısmını 3 öğüne ayırarak doğru ve düzenli olarak beslenme sağlanmalıdır. İftar kadar sahuru atlamamak öğünü tamamlamak açısından önemlidir. Ayrıca sahurda yalnızca su içerek ya da yemek yenerek yatmanın zararlı etkiler yaratacağı unutulmamalıdır. Oruç tutulan zaman dilimi içerisinde normal döneme göre açlık 12 saatten 18 saate kadar yükselebilmektedir. Açlık nedeniyle kan şekeri günün daha erken saatlerinde düşecek ve gün verimsiz geçecektir.

Ramazanda Nasıl Beslenmeli, Sahurda Nasıl Beslenmeli, İftarda Ne Yemeli, Sahurda Ne Yenir

Sahurda nasıl beslenmeli ve neler yemeli?

Sahur önemlidir, sahur için gece mutlaka kalkılıp sağlıklı bir şekilde çeşitli yiyeceklerden yenmeli, sahurda ne yenir, sahurda nasıl beslenmeli bu soruların cevabını yazımızı okumaya devam ettiğinizde ayrıntılı bir şekilde öğreneceksiniz.

Sahurda ağır yemekler metabolizma hızını düşüreceği için bu tür besinlerden uzak durulmalıdır. Sahurda, protein içeren süt, yoğurt ve peynir gibi besinlerden oluşan bir kahvaltı tercih edilmeli ya da çorba, sebze ve kuru baklagillerden oluşan bir menü hazırlanmalıdır. Protein bakımından zengin olan yiyecekler midenin daha geç boşalmasını sağlayacağından ve tokluk hissi vereceğinden tercih edilmelidir.

Sahurda Neler Yemeli, Sahurda Ne Yenir?

Buna göre süt, yoğurt, peynir, kuru baklagiller, barbunya pilaki ve sebzeler sahur için ideal besinlerdir.

Unutmayın protein içeriği yüksek olan besinler midenin boşalma süresini uzattığı için acıkmayı geciktirir.

Beyaz ekmek yerine tam buğday veya çavdar ekmeği tercih edin. B gurubu vitaminleri içeren tam buğday ekmeği sizi daha çok tok tutacaktır.

Protein bakımından zengin olan yumurtada sahur için iyi bir besindir. Haşlanarak haftada 2-3 kez yenebilir.

1-2 porsiyon meyvenin de sahur da yenilmesinde fayda vardır.

Yağlı yiyecekler ve kızartmalardan ise uzak durmak gerek özellikle yağlı yiyecekler susuzluğunuz artıracaktır.

Bol su içmek gerekir. Sahurda en az 700 ml kadar su içilmesi  gerekir. Suyun yerini hiç bir şey tutmayacağından suyu ihmal etmeyiniz.

Bazı bitkisel çaylar ise vücuttan idrar yolu ile sıvı atılmasını artırdığından sahurda tercih etmemekte yarar vardır.

Zeytin tuzlu olduğundan fazla tüketilmemesinde fayda vardır. Tuzlu besinler susuzluk hissinin erken başlamasına neden olur. Sahurda 5-6 adet zeytin yenilebilir.

1 bardak süt içmek hem sıvı ihtiyacının karşılanmasında hemde tok tutmada çok önemli bir destek sağlayacaktır.

Sahurda fazla çay içilmesi de çay idrar söktürücü olduğundan önerilmez. Sahurda 2 bardaktan fazla çay içmemeye özen gösteriniz.

İftarda Nasıl Beslenmeli?

İftarda ise günün aç geçirilen kısmı nedeniyle düşen kan şekeri kısa sürede yüksek yemek yeme ihtiyacı yaratacaktır. Bu durum ciddi sorunlara neden olabileceği gibi kalıcı hasarlara da yol açabilir. İftara öncelikle bir bardak su ya da hurma ile başlanmalı, tüketilecek hafif bir çorbadan sonra 15 dakika kadar ara verilmelidir. Daha sonra yine hafif ve yağlı olmayan yiyeceklerin tüketilmesine özen gösterilmelidir.

1 bardak su içilir ve hurma yenir,

Hafif bir çorba içilir,

15-20 dakika yemeğe ara verildikten sonra

Hafif aşırı yağlı olmayan sebze, haşlanmış et yemekleri ve fırın yemekleri tercih edilebilir.

İftarda üst üste sigara içmek hemen sigaraya saldırmak kalp sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Hayati tehlikeye yol açabilir. Bu hususa mutlaka dikkat ediniz.

Ramazanda sağlıklı beslenme

*Ramazan ayında dengeli ve düzenli beslenmeye özen gösterilmeli,

*Ramazan ayında iftar ve sahur arası 3 öğün olacak şekilde eşit dilimlere ayrılmalı,

*Oruç tutanlar mutlaka sahura kalkmalı ve yukarıda yer alan öneriler şeklinde beslenmelerine dikkat etmeli,

*İftarlarda ağır yiyecekler yerine domates, peynir, zeytin gibi kahvaltılıklar ya da çorba gibi hafif yemekler ile başlanmalı, et vb yemeklere ilk yemekten sonra 15 dakika ara verip devam edilmeli,

*Günde ortalama 3 lt su içilmeli, hem enerji veren hem sıvı ihtiyacını karşılayan ayran, taze sıkılmış meyve suyu tercih edilmeli,

*İftarda aşırı şekerli tatlılar yerine meyve tatlıları tercih edilmeli,

*İftarda yemekler yavaş ve çiğneyerek tüketilmeli

*Izgara, haşlama ya da fırında yapılan yemekler tercih edilmelidir.

*Yağlı yiyecekler ve ağır tatlılar yerine sütlü tatlıları ve kahvaltı türü yiyecekleri tercih ediniz.

One Comment on “Ramazanda, Sahurda ve İftarda Nasıl Beslenmeli?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir