Reflü Sorununda Bitkisel Çözüm

Doğadan elde edilen ürünler tüketim ürünü olmaları kadar, birçok sağlık sorununda da etkili olmaktadır. Yüzyıllardır insanlar, çeşitli hastalıklara karşı bitkilerden yardım almaya çalışır. Bitkilerin doğal yanları ve sağlık üzerinde olan etkileri, insanlığın var olduğu ilk günden beri bilinmektedir. Tıp alanı içerisinde modern tıpta, bugün birçok bitkisel ürün şifalı etkileri sayesinde tercih edilmektedir. Ayrıca dikkatle incelendiğinde, kozmetik ve ilaç sanayinde de yine bitkisel ürünlerden faydalanılmaktadır. Bu bitkisel ürünler modern tıp içerisinde etkili olduğu kadar, alternatif tıp içerisinde de önemli bir yere sahiptir.

İşte yukarıda belirtilen tüm nedenlerden ötürü bugün bitkisel ürünler sağlık alanı içerisinde etkili olarak kullanılmaktadır. Bitkisel ürünlerin yarar sağladığı rahatsızlıklardan biriside reflüdür. Reflü mide asitinin yemek borusuna kaçması olarak tanımlanabilir. Reflü, mide girişinde bulunan kasların görevini yeterince yerine getirememesi sonucunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Reflünün belirtileri arasında midede yanmaların ortaya çıkması, ani ağız kokularının oluşması, ses kısılması ve göğüs bölgesinde ağrıların oluşması en bilinen belirtileri arasında yer alır. Reflü sorunu yaşayan kişilerin dikkat etmesi gereken durumlar ise şu şekilde özetlenebilir.

-Yemekler hızlı bir şekilde tüketilmemeli, mümkünse öğünlerde az ama sık tüketim gerçekleştirilmelidir.

-Yemek tüketimi sırasında sıvı tüketimi çok olmamalıdır.

-Uyku sırasında uygun ortam oluşturulmalı asitlerin yemek borusuna kaçışı önlenmelidir.

-Reflünün azmasına neden olacak gıdalardan uzak durulmalıdır.

-Asitli ve mentol içerikli ürünler tüketilmemeli, elma, patates ve diğer sebze çeşitleri tüketilmelidir.

Reflü sorununa uzmanlar tarafından getirilen bitkisel çözüm önerileri ise şu şekildedir.

Bir tatlı kaşığı kadar anason ve bir tatlı kaşığı rezene tohumu karıştırılır. Bu karışıma daha sonra, bir tatlı kaşığı sarı leblebi eklenir ve yutulur. Sarı leblebinin mide üzerindeki etkisi, midede yer alan fazla sıvıları emmesidir.

Havuç, patates ve lahana çiğ olarak hazırlanır ve suları sıkılır. Daha sonra suyu sıkılan bu karışıma bir tatlı kaşığı kadar zeytinyağı eklenir ve gün içerisinde iki öğün tüketilir.

Reflüde en etkili bitkisel çözümlerden bir diğeri çörek otudur. Çörek otu, bal ile karıştırılarak tüketildiğinde ağrıların azalmasına yardımcı olur.

Reflü sorununda bitkisel tedavi yolları arasında, zencefil ve rezenede önemli bir yere sahiptir. Gazlı içecekler yerine bu ürünler, bal ile karıştırılarak tüketilmelidir.

Rezene: Doz aşımı karın kaslarında gerilme yapar, aybaşı zamanlarında kullanmak fazla kanamalara sebebiyet verir. Hamileler kullanamaz. Çok ender olarak deri alerjileri görülebilir.

Anason: Anason uzun zaman kullanıldığında vücudu tembelleştirir. Hafif sarhoşluk ve uyku verir, uyuşukluk yapar. Ruhen ve bedenen hasta eder. Hamileler kesinlikle kullanmamalıdır. Aybaşı esnasında kullanılırsa kanı artırır. Halsiz ve bitkin düşürür. Bağırsak ve ciğerlere yan tesiri vardır. Çok ender olmakla birlikte, solunum yolları veya sindirim organları alerjisi görülebilir. Bu durumda çay kullanımını kesmek gerekir. Başkaca hiçbir yan etkisi yoktur.

Çörek otu: Hamileler kullanamaz.

One Comment on “Reflü Sorununda Bitkisel Çözüm”

  1. Eğer yemek yedikten sonra şikayetleriniz artıyorsa yediğiniz yemekler ve öğünleri düzenlemek gerekir. Baharatlı, asitli, alkollü yiyeceklerden sakınmak, aşırı yememek gerekir.

    Gece şikayetleri olan hastalar yatmadan 3-4 saat önce yemeyi kesmeli ve yatağın baş tarafının yükseltilmesi ve sol yana doğru yatılması şikayetlerin azalmasında faydalı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir