Reflü Tedavisinde Laparaskopi Yöntemi

Hayatımızın büyük bölümünü olumsuz etkileyen reflü, sağlık sorunlarının başında gelmektedir. Reflü tedavisinde ise artık cerrahi tedaviler yerine laparaskopik yöntemlerin kullanımı tercih edilmektedir. Bu durum ise, reflü problemi nedeniyle, yedikleri yeniden ağzına gelen, ağız kokusu çekmek durumunda kalan; hatta daha ileriki aşamalarda reflü sorunu olanların sosyal hayatları kısıtlanmak durumunda kalmaktadır. Çünkü reflünün yaratmış olduğu koku o kadar kötü bir hal almıştır ki, kişi ya toplumdan eleştiriler almaya başlamış; ya da bu tür eleştirilerden uzak kalabilmek için, toplum içine karışmamaya özen göstermeye başlamıştır. Ancak reflü tedavisinin artık laparaskopik yöntemler ile yapılması, reflü tedavisinin de kolay ve etkili bir şekilde yürütülmesine olanak tanımaktadır. Laparaskopik tedavi sayesinde, reflü tedavisi olmak isteyen kişiler, daha kısa süre hastanede kalmakta; ve gündelik yaşamlarına da daha kolay dönebilmektedirler.

Laporoskobik tedaviyi gerçekleştirecek olan kişilerin, mutlak surette, alanında deneyimli olan kişiler olması gerektiğini belirten uzmanlar, mide fıtığının, reflü ile birleştiği durumlarda, bu olayın tedavi seçenekleri arasında ilk sırayı ameliyatın aldığını belirttiler. Sağlık konusunda temkinli olması gereken kişiler, müdahalelerin geri dönüşü olmadığını da akıllarından çıkartmayarak, mutlaka işinin uzmanı, alanında uzmanlaşmış kişilerden yardım almalıdırlar.

Reflü probleminde, mide fıtığı yaşamayan kişiler ise, öncelikle tıbbi yöntemler ile tedavi edilmeye çalışılmalıdırlar. Eğer tıbbi tedavi; yani ilaç tedavisi, hastanın sorunlarını çözmez; ve hasta hala mide şikayetleri ile yakınmaya devam ederse; ya da hastaya verilen tedavi işe yarar; ancak tedavi bırakıldıktan sonra problemler yeniden başlarsa, bu durumda ameliyatın, fıtık olmaması durumunda da düşünülebileceği belirtildi.

Reflü sorunu yaşayan genç ve aktif kişilerin, ilaç kullanmayı çok fazla tercih etmemeleri; ya da ilaç kullanabilmelerine karşın, ilaçların yan etkileri sebebiyle kullanamayan kişilerde de, cerrahi yöntem ile tedavi yoluna gidilmesi gerekiyor ki bu durum da ameliyatı beraberinde getiriyor. Reflü tedavilerinde ilaç tedavisinden faydalanmak isteyen kişilerin ise, ömür boyu ilaç kullanmaları gerekliliği ortaya çıkabilmektedir.

Reflü tedavisinde ameliyatın ne denli gerekli bir uygulama olduğunu görüyoruz. Bu ameliyatlar ise, cerrahi yöntemler ile gerçekleştirildiğinde, kişiler daha uzun süre hastanelerde kalabiliyor; gündelik yaşamlarına daha geç dönüyorlar. Ancak günümüz tıbbında, reflü tedavilerinin laparoskobik yöntemlerle gerçekleştirilmesi, hem midenin olduğu yerden olması gereken yere rahat bir şekilde çekilmesini sağlıyor; hem de kişi, günlük yaşamına daha çabuk dönüş yapabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir