Reishi Mantarı Nedir? Kırmızı Reishi Mantarı Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Bu yazımızda reishi mantarı nedir, reishi mantarının yararları, kırmızı reishi mantarı, reishi mantarı yetiştiriciliği, reishi mantarı nelere iyi gelir, reishi mantarı çayı, reishi mantarı kahvesi, reishi mantarı yan etkileri gibi konular hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Reishi mantarı nedir?

Kımızı Reishi mantarı bilinen diğer adı ile ölümsüzlük mantarı, geleneksel Çin ve Japon tıbbı içerisinde kullanılan ve tarih boyunca bilinen en eski mantar türü olarak öne çıkmaktadır. Kırmızı reishi mantarı, doğada oldukça nadir bir şekilde yer almakta ve yararlı etkileri nedeniyle Avrupa ve ülkemizde sıkça kullanılmaktadır.

Reishi mantarının yararları, kırmızı reishi mantarı

Reishi mantarı, Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de son yıllarda adını daha fazla duyurmaya başlamıştır. Birçok önemli yararının yanı sıra oldukça nadir bulunabilmesi de reishi mantarına olan ilgili artırmaktadır.

Aşağıda reishi mantarının yararları ve reishi mantarı neye iyi gelir gibi konular hakkında bilgiler vereceğiz.

Reishi mantarı nelere iyi gelir?

Reishi mantarının yararları arasında, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve birçok önemli hastalığa karşı vücudu koruması ilk sırada yer almaktadır.

Ayrıca kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olan mantar, kalp hastalıklarına karşı sizi korumaktadır.

Kansere karşı koruyucu etkisi olup, vücuttan toksinlerin hızla uzaklaştırılmasını da sağlamaktadır.

Kırmızı reishi mantarı, düzenli ve sağlıklı bir uyku almanıza da yardımcı olmaktadır.

Reishi mantarı çayı faydaları

Reishi mantarının birçok yan ürünü de bulunmaktadır. Reishi mantarı çayı da bunlardan bir diğeridir.

Reishi mantarı çayının faydaları hakkında bilgi vermek gerekirse;

Kansere karşı koruyucudur. Gribal enfeksiyonları önler ve bağışıklık sistemi kaynaklı hastalıkların oluşumunu engeller. Ayrıca insan ömrünü uzatıcı etkisi olduğu da söylenmektedir.

Reishi mantarı elbette her derde deva değildir. Bağışıklık sistemi güçlendirdiği için hastalıklara karşı koruyuculuk sağlıyor. Bununla ilgili yapılan araştırmalar kanser ve diyabet tedavisinde olumlu etkileri bulunduğunu gösteriyor. Şekerin emilimini engelleyerek etki gösterebiliyor. Kalp damar sistemi üzerinde de olumlu etkileri olduğu biliniyor.

Reishi mantarı çayı nasıl yapılır?

Reishi mantarının en bilenen tüketim şekli çayı yapılarak olmaktadır. Reishi mantarının çay olarak hazırlanması genelde kurutulmuş mantardan olurken taze mantardan da yapılabiliyor. Reishi mantarı çayı suyun içinde kısık ateşte kaynatılarak hazırlanıyor. Kullanacağınız kap cam veya porselen olması gerekiyor. Kaynar suyun içinde 20-25 dakika kadar kaynatıldıktan sonra süzülerek reishi çayı elde edilir.

Sağlıklı kişilerin günlük Reishi Mantarı tüketimi 3-4 gr kadar olmalıdır.

Reishi mantarının tadı pek hoş olmadığından meyve suyu ile tüketilmesi öneriliyor.

Reishi-Mantari-Cayi-Kurutulmus-Reishi

Reishi mantarı yetiştiriciliği

Yaklaşık 4 bin yıldır kullanıldığı bilinen reishi mantarı, doğal hali ile yaklaşık 4 yıl gibi bir sürede yetişebilmektedir. Ancak 1980’li yıllardan itibaren yapılan araştırmalar ve çalışmalar ile yapay halde, %100 doğal etkisi gösteren Reishi mantarı elde edilmiştir. Bu mantarın yetişmesi ile yaklaşık 5 ay gibi bir süre sürmektedir.

Uzak doğunun şifa kaynağı reishi mantarı artık Türkiye’dede üretiliyor. Özel şartlarda üretilen bu mantarın üretim süresi 9 ayı buluyor.

Reishi mantarı kahvesi

Diğer Reishi mantarı ürünlerinde olduğu gibi kahvede de Kırmızı Reishi mantarının birçok önemli faydası bulunmaktadır. Bu yararlar arasında;

Gündelik yaşamın daha sağlıklı sürdürülebilmesi,

Vücudun dışarıdan gelebilecek zararlı etkilere karşı korunması,

Yaşlanma nedeniyle ortaya çıkan sorunları en aza indirmesi,

Bağışıklık, sinir ve dolaşım sistemi gibi vücudun önemli mekanizmalarını güçlendirmesi önemli faydalarından bazıları olarak söylenebilir.

Kırmızı reishi mantarı yan etkileri

Bilinen ciddi bir yan etkisi olmamakla birlikte bazı kişilerde mide yanmaları, sindirim bozuklukları ve mantara olan alerji gibi vakalar görülmüştür. Kullanmadan önce doktorunuza başvurmanız faydalı olacaktır.

Kanserden koruyan Kırmızı Reishi Mantarı gibi pek çok bitki ve bu bitkisel ekstreler den üretilen destek ürünleri var. Bu ekstreler düzenli kullanıldığı takdirde olumlu etkiye sahip olabilirler. Fakat şu husus çok önemli siz daha çok fayda göreceğim diyerek daha çok içerseniz bu doğru değil, önerilenden daha uzun süre içerseniz gene doğru değil, her şeyin bir dozu var bunun dışına çıkılmaması gerekiyor.  Kırmızı Reishi Mantarının olumlu etkileri var. Ancak bunun uygun ve önerilen miktarlarda alınması gerekmektedir.

One Comment on “Reishi Mantarı Nedir? Kırmızı Reishi Mantarı Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?”

  1. Reishi Mantarı Nedir? Kırmızı Reishi Mantarı Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir