Reishi Mantarı Ve Reishi Mantarının Faydaları

Reishi mantarı, uzun ve sağlıklı yaşamın anahtarı niteliğinde bir mantar türü olarak değerlendirilirken, mantarların kraliçesi olarak da nitelendirilmekte idi. Reishi mantarının, uzun yıllar öncesinde, sadece Çin’deki hanedan mensupları tarafından tüketilmesine izin verildiği bilinmektedir. Reishi mantarı, öncelikle Batı ülkelerinde bulunmuş; sonrasında ise Japonya’da yapılan bir araştırmanın yayınlanması ile, reishi mantarına olan ilgi artış göstermiştir.

Reishi mantarının faydalarından bahsetmek istersek, reishi mantarının faydaları arasında ilk sırada bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinden söz etmek gerektiğini görürüz. Reishi mantarının faydalarından bir diğeri de yüksek olan kan basıncının düşürülmesine katkıda bulunmasıdır. Reishi mantarının faydalarından bir diğeri de, kanda bulunan yağ miktarını azaltan etkisidir.

Reishi mantarının faydaları arasında, hücrelerin kendilerini hızlı bir şekilde yenilemesinden de söz etmek gerekmektedir. Reishi mantarının faydaları arasında yer alan hücre yenilemesi, reishi mantarının faydaları arasında, yaşlanmayı geciktirici etkisinin bulunmasının da sayılması gerektiğini gözler önüne sermektedir.

Reishi mantarının faydaları arasında, kanser hücrelerinin öldürülmesinden de söz etmek gerekmektedir. Reishi mantarının faydaları arasında, tümörlerin büyümesinin önlendiğinden; ve kronik hastalıkların giderilmesinden de söz etmek gerekmektedir. Reishi mantarının faydaları arasında yer alan kanserden koruma; ve kanser tedavisi için özellikle meme kanserinden söz etmek gerekmektedir.

Reishi mantarının faydaları arasında karaciğerin korunmasından da söz etmek gerekirken, reishi mantarının faydalarından bir diğeri de, AIDS; ve hepatit için savaşıma yardımcı olmasıdır. Reishi mantarının faydaları arasında, tansiyonun düşürülmesi, kötü kolesterolün önlenmesinden de söz edilirken, reishi mantarının faydalarından bir diğeri de, sağlıpın korunmasına destek olmasıdır.

Reishi mantarının yan etkileri arasında, ağız ve boğaz kuruluğundan, hafif sindirim sistemi rahatsızlıklarından; ve burun kaşıntısından söz edebilmek mümkündür. Reishi mantarının yan etkilerinden en az düzeyde etkilenmek için, ilaç kullanımı ile reishi mantarı kullanımı sırasında doktor onayı alınması önerilmektedir. Reishi mantarının faydaları arasında yer alan tansiyonu düşürme etkisi, düşük tansiyon hastaları için, reishi mantarının zararları arasında yer almaktadır. Reishi mantarının zararlarından bir tanesi de, pıhtılaşmayı önleyen ilaçlarla birlikte kullanılması durumunda ortaya çıkmaktadır. İlaç kullanımı ile birlikte, kanamalara sebebiyet verebilir. Reishi mantarının zararları ile karşı karşıya kalmamak için, hamileler, emziren anneler, çocuklar, organ nakli olanlar, reishi mantarını mutlaka doktor kontrolünde gerçekleştirmelidirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir