Revani Nasıl Yapılır Cezerye Tarifi Ve Bayram Tatlıları

Şeker bayramı 2015’de, bayram ziyaretine gelen konuklarınıza ikram edebileceğiniz şeker bayramı tatlılarından bir kaç tanesini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Hem hafif; hem de lezzetli bayram tatlıları ile konuklarınızı ağırlayacak; ve konuklarınızın memnuniyetinden mutlu olacaksınız…

Revani nasıl yapılır? Bayram tatlıları içerisinde kendisine bir yer edinmişdir. Kısaca bayram tatlıları arasında yer alan revani tarifi ile bayram tatlılarından bahsetmeye başlayalım: revani malzemeleri şu şekildedir:

4 tane yumurta,
4 fincan toz şeker,
4 fincan un,
4 fincan irmik,
4 fincan yoğurt,
2 fincan sıvıyağ,
2 fincan portakal suyu,
2 tane rendelenmiş portakal kabuğu,
1 paket kabartma tozu.

Revani şiresinin malzemeleri ise şu şekildedir: 2 bardak şeker, 2 bardak su, yarım limon suyu…

Revani malzemelerinin ardından revani nasıl yapılır ve revani tarifine bakalım: Revani yapılışında öncelikle revaninin şiresini hazırlamanız gerekmektedir. Su ve şekeri kaynatın; ocaktan indireceğiniz zamanda içerisine limonun suyunu da ekleyerek şireyi soğumaya bırakın. Revani tarifinde revani nasıl yapılır sorusunun cevabı ise şu şekildedir: revani malzemeleri içerisinde verilen yumurta ve şeker güzelce çırpılır. Sonrasında ise, revani malzemeleri arasında verilen ve geriye kalan tüm malzemeler, şekerle yumurtanın içerisine eklenir; ve çok iyi karıştırılır. Hazırlanan revaniyi tepsinin içerisine alın ve daha önce ısıttığınız, 175 derece ısıda olan fırında revaniyi 40 – 45 dakika kadar pişirin. Fırından çıkartılan revaninin üzerine soğumuş olan şiresini dökün; ve tepsinin ağzını kapatarak 4 saat bekletip, sonrasında da, üzerini istediğiniz gibi süsleyerek servis yapın.

Bayram tatlıları içerisinde, Mersin’in meşhur tatlısı olan cezeryeden de faydalanabilirsiniz. Cezerye nasıl yapılır; cezerye tarifi nedir diye soranlar için bu sorunun cevabını da hemen verelim:

Cezeryenin malzemeleri: 1 kilo havuç, 3 paket şekerli bisküvi, 1 bardak ceviz, 1 bardak toz şeker, hindistan cevizi…

Cezerye malzemelerinden sonra cezerye nasıl yapılır sorusuna cevap bulmak için cezerye tarifine bakalım: havuç rendelenir. üzerine şeker de eklenerek pişirin. Havuç pişmeye yakın hale geldiğinde üzerine, parçalanmış bisküvi ve cevizleri de ekleyerek karıştırın. Daha sonra ise elde ettiğiniz karışıma yuvarlak şekiller vererek hindistan cevizine batırın. Ve cezeryeniz hazır. Servis yapabilirsiniz… Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir