Rezene Çayının Faydaları ve Kullanımı

Rezene bitkisi maydanozgillerden olan, Türkiyede de yetişen bir bitkidir. Rezene bitkisini bir çoğumuz özellikle bu konularla ilgili iseniz  duymuşsunuzdur. Rezene özellikle aşırı yemek yeme veya başka bir sindirim bozukluğu neticesinde midede ve bağırsaklarda biriken gazın giderilmesinde kullanılan yegane bir bitkidir.

Rezene bitkisinin meyveleri kurutulduktan sonra kullanılmadan önce bir havanda ezilerek toz haline getirilir. Daha sonra %2 oranında bir bardağa konulduktan sonra üzerine kaynar su eklenerek 10 dk demlenir. Ardından süzülerek içilir. Benzer bitkiler ile de karıştırılıp kullanılabilir ama 1 veya 2 bitkiden fazla karıştırmak etkisinin daha geç göstermesine neden olabilir veya etkisinin azalmasına  neden olabilir. Rezene’den faydalanmak için tek başına kullanmak gerekir. 1 veya daha fazla bitki kullanıldığında diğer bitkiler ile etkileşime girebilir.

Rezene bitki çayını yemekler ile birlikte veya yemeklerden sonrada kullanabilirsiniz. Rezene bitkisi gaz oluşumu için üreyen bakterilerin sayılarının artmasına engel olur ve bu yolla gaz şikayetinin giderilmesinde fayda sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir