Rozasea Hastalığına Ne İyi Gelir?

Otuzlu yaşlardan sonra rastlanılan bir orta yaş hastalığıdır. Yüzün orta kısmını tutar. Yanaklar, burun, alın ve çenede kızarıklık şeklinde görülür. Yüzü ateş basar. Damarlar genişleyerek kılcal damarlar ortaya çıkar. İleri boyutunda iltihaplı sivilcelenme ve burunda şekil bozukluğu ve büyüme gözlenir. Erkeklerde de rastlanılsa da kadınlarda daha sık görülen bir hastalık.

Bu hastalığa maruz kalanlar muhakkak bir cilt doktoruna görülmelidir. Çünkü hastalığın ilk aşamasında antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Bu tedavi hastalığı tamamen ortadan kaldırmasa da büyük ölçüde baskılamaktadır. Genelde bu hastalığın görüldüğü kişilerde eş zamanlı olarak mide ve sindirim sorunlarda gözlenmektedir. Hamileliğin evrelerinde de değişen hormonlar nedeni ile ortaya çıkmakta. Fakat doğum sonrası kendiliğinden hastalık silinmemekte. Hastalığın tedavi süreci oldukça uzun özel dikkat isteyen bir süreç.

Rozasea Hastalığına Ne İyi Gelir

Tedavi Süreci:

 • Cilde zarar verecek, tahriş edici alkolü toniklerden uzak durulmalıdır.
 • Kortizonlu kremi doktor tavsiyesi dışında (belli süre ile) kullanmamak gerekli.
 • Yaz, kış güneş kremi kullanılmalı. Fakat kullanacağımız krem bu hastalığa yönelik olmalı diğerleri cildiniz için aşırı yağlı gelecek ve artıracaktır.
 • Yağlı makyaj ürünlerinden uzak durulmalı.
 • Sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınılmalı.
 • Lifli besinler bol tüketilmeli
 • A ve C vitamini yönünden zengin besinler alınmalı.
 • Protein yeterince alınmalı
 • Karbonhidrattan kaçınılmalı
 • Kakao ve vanilyadan uzak durulmalı.
 • Baharat ve acıdan uzak durulmalı.
 • Tuzlu ve salamura yiyeceklerden uzak durulmalı

Alternatif tıptan faydalanmak isteyenler için ebegümeci bitkisi önerilmekte. Ebegümeci Anadolu da nerede ise her evin duvar dibinde büyüyen çiçekli yapraklı bir bitki. Bu bitki haziran- eylül arasında toplanır. Yaş halinde iken jelimsi bir maddesi vardır. Bu nedenle kurutulup kullanmayı pek önermezler.

Hazırlanışı:

Bir su bardağı ılık suya, yarım tatlı kaşığı ince kıyılmış Ebegümeci bitkisi (1 Litre suya, 3 tatlı kaşığı) eklenerek 1 gece demlemeye bırakılır ertesi gün süzülerek hafifçe ısıtılır. Bir pamuk yardımı ile kızarıklıkların üzerine sürülür. İki çay bardağını geçmemek üzere de içilir. Ağız gargarası yapmakta çok iyi gelecektir. Ebegümeci çayı damar iltihaplarından kaynaklanan yaralarda, çıbanlarda, şiş ayak ve ellerde kullanılır. Bu durumlarda ayak ve el banyoları yapılmalıdır.

Uyarı: Hastalıklarınızı teşhis ve tedavisi için lüften doktora danışınız. Bu yazı bilgilendirme amacı ile yazılmıştır.

One Comment on “Rozasea Hastalığına Ne İyi Gelir?”

 1. 12 senedir rosacea hastasıyım yaşım 26. Çok yol denedim hiç bişey geçirmedi.En iyi dermataloglara tedavi oldum hiç bi şey değişmedi. Kimi zaman kontrol altına alsamda hastalıgımı fazla uzun sürmedi. Fayda gordugum tek sey bol su ıcmek ve ısotrenin hap tedavisi. Varsa bu hastalıktan gerçek kurtulan yardımcı olsun. Kimse kimsenin umudunu kırmasın lütfen.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir