Ruh Halimize Göre Nasıl Beslenilir?

Çok eskilerden beri söylenen bir söz vardır.” Erkeğin kalbine midesinden gidilir” doğru fakat eksik bir ifade. Sadece erkeğin değil tüm insanların kalbine, ruhuna giden yol mideden geçiyor. İyi ve doğru bir beslenme ile sadece midenizi değil ruhunuzu da besliyorsunuz. İnsan olmanın doğasımdan kaynaklı yaşadığımız süreçler var. Yaşam içinde çok kızdığımız, mutlu olduğumuz, hayal kırıklıkları yaşadığımız, endişe duyduğumuz vb. dönemler vardır. Bu dönemleri atlatmanın yollarından biride beslenme şeklimiz.

Kısacası mutfağınızı sizin için bir sağaltım atölyesine dönüştürebilirsiniz. Yemek yemeği, sadece mideyi doldurmak gibi algılamamakla işe başlayabiliriz. Kurduğunuz sofraları özenle hazırlamak, kötü olayları içeren haberler yerine sakinlik veren güzel bir müzik eşliğinde ağır ağır yenen yemekler ruhunuzdaki tüm yaralara pansuman olacaktır. Birde buna ruh halinize göre beslenmeyi de eklerseniz bu yemekler tadından yenmeyecektir. Peki, ruh halimize göre nasıl beslenilir?ruh halimize göre beslenme

Koşturma ile geçen hayatımızda sık sık hissettiğimiz duygularda biri. Yorgun, bitkin, hayata karşı yenilmiş hissetmemiz. Böyle zamanlarda süt, yoğurt, ayran tüketmek çok iyi geliyor. Bebeklerin bol bol süt içip sonrada mışıl mışıl uyuduklarını hesaba katarsak insanın inanması kolaylaşıyor.

Özgüven eksikliği yaşayan kişilere fosfor bakımından zengin balık öneriliyor. Deniz kenarında yaşayan insanların kendilerini çok rahat ifade edebilmelerinde bu beslenme şeklinin sanırım payı büyük.

Endişe ve kriz anlarında vücut sıvı kaybedeceği için başta su olmak üzere sıvı besinlere (çorba, komposto vb. ) ağırlık vermeliyiz.

Sinirli kişilerin yağlı tohumlara yönelmelerinde faydalı var. Fındık, ceviz vb. bu besinlerin yanı sıra, yeşil çay, marul, maydanoz, adaçayı, papatya çayı, rezene, ılık tarçınlı süt tüketmek çok hızlı şekilde sakinleşmeyi sağlayacaktır. Aynı zamanda içerdiği B5 vitamini nedeni ile buğday kepeği sakinlik sağlayacaktır.

Bu devrin en çok hissedilen duygusu hayal kırıklığı olsa gerek. Çünkü beklentilerin ve arzuların sürekli pompalandığı bu devirde insanlar sıkça bu hissi yaşıyorlar. Bu histen kurtulmanın en basit ve zevkli yolu; çilek, muz, ananas, bitter çikolata, kereviz ve enginar tüketmek.

Mutsuzluktan kuru meyve tüketerek hızlıca kurtulabilirsiniz. Kuru incir, üzüm, erik vb. Bu besinlerin cinsel arzuyu artırmasının önemli nedenlerinden biride mutluluk hormonunu artırmasından kaynaklanmakta. Makarna, pirinç ve karbonhidratlar mutluluk hissini tetikliyor. Çünkü bu besinler seratonin hormonunun salgılanmasını sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir