Rüşeym Nedir? Rüşeymin Faydaları Nelerdir?

Rüşeym Nedir?

Ruşeymin Faydaları  Nelerdir?

Son dönemde televizyon programlarında da sıkça söz edilen Rüşeymin ne olduğu, ne gibi yararları olduğu hakkında yeterince bilgi sahibi misiniz? Gelin, öncelikle Rüşeymin ne olduğu hakkında bilgi sahibi olalım.

Rüşeym, buğday bitkisinin tepecik kısmında bulunan en küçük dane olarak bilinmekte, kısaca buğday özü olarak tanımlanmaktadır. Buğday bitkisinin gelişiminde önemli katkısı olan bu dane, insan sağlığı açısından da önemli yararlar sağlamaktadır.

Rüşeym, sahip olduğu içerik ile zengin bir E vitamini kaynağı olup, folik asit, fosfor, çinko, demir ve magnezyum gibi birçok önemli besin elementini içinde barındırmaktadır. Ancak, Rüşeym’in elde edilişi, sanıldığı kadar kolay değildir. Küçük danelerin, ancak büyük hasatlar sonucu elde edilebileceği bilinmelidir.

Buğdayın en değerli kısmı olan Rüşeym, buğday bitkisinin gelişim aşamalarını belirleyen genetik kodların saklandığı ana kısım olarak tanımlanabilir. Günümüzde belki de televizyon programları sayesinde popüler hale gelen bu doğal bitki özünün geçmiş dönemde hayvan yemi olarak kullanıldığını belki de birçoğunuz bilmemekte.

Ruşeym Nasıl Kullanılır? Ruşeym Nasıl Yenir?

Rüşeymin Kullanım Alanları Nedir? Nasıl Faydalanılabilir

Şu açıdan düşünmek gerekirse, Türkiye’de tarımsal üretimin büyük kısmı buğday üzerine gerçekleşmektedir. Peki, şu soruyu sormak gerekiyor. Bu kadar geniş bir alanda üretilen bir bitkiden elde edilen Rüşeym, neden sınırlı sayıda kullanıma sunuluyor ve neden bu kadar pahalı.

Rüşeym, içinde bulunan bazı maddeler nedeniyle doğrudan kullanıma sunulamayan bir bitki özüdür. Bir diğer önemli sorun ise Rüşeymin çok kısa bir sürede reaksiyona girerek etkisini yitiriyor oluşudur. Bu süreyi uzatmak amacıyla üretim aşamasında raf ömrü uzatılan bu madde, piyasa da granül ve toz halinde satışa sunuluyor. Birçok bakım ve bitkisel öz içerisinde de satışa sunulan bu madde, hem elde ediliş hem de işleniş aşamasında ekstra bir emek istemekte.

Ruşeym nasıl kullanılır?

1-Ruşeym, soğuk süt veya yoğurt ile karıştırılarak kullanılabiliyor.

2-Taze ya da kuru meyveye ilave edilerek bunlarla birkilte tüketilebiliyor.

3-Çorba, salata gibi yiyeceklerin üzerine serpilerek de kullanılmaktadır.

4-Yemek pişirirken çeşitli yemek tarfilerinde baharat yerine vitamin olarak kullanılabilecek bir üründür.

Bugün piyasada satışa sunulan diyet ürünleri, hazır çorbalar, süt ve yoğurt gibi ürünlerde doğal katkı maddesi olarak kullanıldığını görmek mümkündür.

Bir diğer kullanım alanı ise ekmek ve diğer unlu mamullerdir. Ülkemizde yeteri kadar kullanım oranına ulaşılmamış olsa da geniş bir alanda pazarlama şansı yüksektir. Bu maddeden üretilen ekmekler diyet yapan kişilere sıkça önerilmekte ve diyabet hastalarına verilmektedir.

Kısaca Rüşeymin faydalarını saymak gerekirse,

1-Sağlık sektöründe birçok alanda sıkça kullanılan bu ürün, doğal bir bakım ürünü olarak tercih edilmektedir.

2-Cilt bakım ürünleri başta olmak üzere, zayıflama isteyen kişilere önerilmektedir.

3-Rüşeymin bir diğer önemli özelliği ise bağışıklık sistemi üzerinde etkili olması ve vücudun direnç kazanmasında yardımcı olmasıdır.

4-Uzmanlar, kalp hastalıklarına karşı koruyucu bir etkisi olduğunu söylemekte. Ayrıca damarlarda kan akışının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesine de yardımcı olmaktadır.

5-Sahip olduğu E ve B vitamin grupları ile diyabet hastalarında damar hasarlarını önleyici bir etkisi bulunmaktadır.

Ruşeymin faydaları nelerdir

Ruşeym’in raf ömrü kısa olduğu için etkisinin devamı için buzdolabında saklamanız önerilmektedir.

2 Comments on “Rüşeym Nedir? Rüşeymin Faydaları Nelerdir?”

  1. Rüşemin faydaları hakkında çok güzel bilgiler verilmiş.Teşekkür ederim

  2. ne çok faydası varmış ya öyle… O kadar güzel bişeyse bende dikkat ediyim valla 🙂 Paylaşım hoşuma gitti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir