Ruşeymli Ekmek Tarifi, Ruşeymli Ekmek Nasıl Yapılır?

Ruşeymli Ekmek Tarifi, Ruşeymli Ekmek Nasıl Yapılır

Malzemeler:

*2 su bardağı kadar normal un,

*Yarım su bardağı ruşeym

*Bir su bardağı, lifli karışım,

*1.5 su bardağı kadar tam buğday unu,

*21 gr yaş maya,

*1 tatlı kaşığı kadar deniz tuzu,

*1 yemek kaşığı kadar toz şeker,

*Büyük bir bardak kadar su ve süt,

Ruşeym Nasıl Kullanılır, Ruşeym Nasıl Yenir, Ruşeym Nerede Bulunur, Ruşeym Nerede Satılır, Ruşeymin Faydaları Nelerdir, Ruşeymli Ekmek Nasıl Yapılır, Ruşeymli Ekmek Tarifi

Ruşeymli ekmek nasıl hazırlanır?

Bir kase içerisinde ılık su ve sütü, yaş mayayı ve şekeri karıştırarak 10-15 dakika kadar bekleyin. Bu süre içerisinde mayanın iyice kabarması ve köpürmesi gerekmektedir.

Unu ve ruşeymi başka bir kase içerisine aldıktan sonra iyice karıştırın ve ortasını bir havuz şeklinde ayırın. Daha önce hazırlamış olduğunuz mayalı karışımı açmış olduğunuz havuz içerisine dökerek yoğurmaya başlayın. Hamurun yumuşak bir kıvamda olmasına ve ele yapışmamasına dikkat edin. Bunun için gerekirse az miktar ılık su ekleyebilirsiniz.

Hamuru beze yaptıktan sonra daha önce yağlamış olduğunuz bir kaba koyun ve üzerini streç film ile kapatın. Yaklaşık 30 dakika kadar yoğurt ısısında mayalandırın.

Hamur mayalandıktan sonra yoğurmaya devam edin. Tekrar yağlamış olduğunuz kap içerisine yerleştireceğiniz mayalı hamuru fırın içerisinde 40-45 dakika kadar hacmi iki katına çıkarana kadar ısıtın.

Kabı fırından çıkarmadan önce fırının sıcaklığını 180 dereceye kadar yükseltin. Ekmeğin tekrar kabarmasını bekleyin. Üzeri kızarıncaya kadar ekmeği fırında bekletin. Kızardıktan sonra ekmeğin üzerine az miktar su serpip bir örtü içerisinde 10 dakika kadar bekletin.

Ruşeym Nasıl Kullanılır, Ruşeym Nasıl Yenir, Ruşeym Nerede Bulunur, Ruşeym Nerede Satılır, Ruşeymin Faydaları Nelerdir, Ruşeymli Ekmek Nasıl Yapılır, Ruşeymli Ekmek Tarifi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir