Saç Bakımı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte, insanlar kendilerini, ya sahile; ya da ormanlık serin yaylalara atıyor. Peki mevsim değişiminin, hayatımıza olumlu ve olumsuz etkileri nelerdir? Kadınların güzellikleri için en sık kullandıkları araçlarından bir tanesi saçlarına ne gibi bir bakım yapmaları gerekmektedir? Saç bakımında yaz mevsiminde, ne gibi hususların önemine dikkat etmek gerekmektedir? Hava değişiminin saç bakımını ne şekilde yönlendirmesi gerektiği ile ilgili bir kaç küçük detayı sizlerle paylaşacağız:

Saç sağlığını, sadece hava değişimi değil; daha farklı sorunlar da etkiler. Örnek vermek gerekirse, saç sağlığı, stresten, spor yapmamaktan, sigara içmekten, dengesiz beslenmekten; ve elbette uyku düzeninin bozuk olmasından etkilenebilmektedir. Bu gibi durumlarda, saç sağlığı açısından olumsuz etki yapan bu faktörlerin egale edilmesi gerekmektedir. Bu işlem ise, elbette ki bilinçli bir saç bakımı ile yapılacaktır.

Saç bakımı yaparken, kullanılan saç bakım ürünleri hakkında yeterli bilgiye sahip olmak gerekmektedir. Mesela sprey, jel, köpük gibi saç bakım ürünleri, saç bakımını sadece görünürde yaparak, aslında saçların yıpranmasına neden olan saç bakım ürünleri olarak bilinmelidir. Saç bakım ürünleri olarak belirtilen, saydığımız malzemeler, saçların doğal dengesini bozarak, saçların incelmesine neden olmaktadır. Saç bakım ürünleri olarak, saç şekillendiricilerin seçilmesi gerekiyorsa, saç bakımı açısından, seçilecek saç bakım ürünlerinin alkolsüz olmasına özen göstermek gerekmekte, saçların diplerine, saç bakım ürünlerinin temas etmemesine özen gösterilmesine de dikkat etmek gerekmektedir. Çünkü, saç bakım ürünleri arasında yer alan saç şekillendiriciler, saç derisindeki gözenekleri kapatarak, saçın hava almasını engellemektedirler.

Yaz tatilinde saç bakımı için önemli bir husus ise şudur: havuza ya da denize girecek olan kişilerin, saçlarını önceden ıslatmaları gerekir. Bu sayede, saç bakımı için bir adım atılmış olur; ve saçlar, klorlu suyu değil normal suyu emmiş olacağından, saç bakımı açısından olumsuz bir davranış sergilenmemiş olur. Sudan çıktıktan sonra ise, saç bakımı için, mutlaka saçları, şampuanlı ve kremli bir şekilde duru su ile yıkayarak, saçı arındırmak; ve saçların hassaslaşmasını önlemek gerekmektedir.

Saç bakımında, saçı kurutmanın da önemi büyüktür. Yüksek ayar sıcaklıkta kurutulan saç, kuşkusuz yıpranacaktır. Mümkünse, saçların soğuk ayarda kurutulmasına önem vermek gerekmektedir. Saç kurutma makinesini, saçınızın belli bir yerinde bir kaç saniyeden uzun tutmamanız; ve hareket ettirmeniz de, saç bakımı için dikkat etmeniz gereken noktalar arasında sayılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir