Saç Bakımında Etkili Doğal Yöntemler

İnsanların dış görünüşünü belirleyen en önemli yerlerden biriside saçlarıdır. Saçlar nasıl olursa olsun, giyimin ve makyajın en önemli yardımcısıdır. Ancak saçlar her zaman istenildiği gibi güzel, bakımlı ya da parlak olmayabilir. Saçlarınız havanın, bakımsızlığı, suyun ve kullanılan ürünlerin etkisiyle zamanla, yağlanır, kepeklenir, kuru, kırılır, yıpranır ve en son olarak da dökülür. Bu gibi durumlar ile karşılaşmışsanız ve halen bu sorunları yaşıyorsanız endişelenecek bir şey yok. Doğa size istediğiniz güzelliği yine doğal ürünler ve maskeler ile sunmaya hazır.

Saçlarınızda kuruma ve yağlanma oranı fazlaysa B2 vitamini bakımından zengin ürünleri tercih etmeniz yerinde olacaktır. Ayrıca bu gibi sorunları gidermek için günlük beslenme alışkanlıklarınız arasında et ve et ürünlerine, süt ve süt ürünlerine mutlaka yer verin. Eğer saçlarınızda ve saç derisinde kepekler ile karşılaşıyorsanız B6 vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Bu sorunu gidermek içinse tavuk, balık, kümes hayvanları ve ürünlerini tüketmeniz yararlı olacaktır. Saçlarda ortaya çıkan bir diğer sorun ise saç tellerinin çok kolay yıpranması ve daha hızlı bir şekilde dökülmesidir. Bu gibi sorunları gidermek içinse fındık ve diğer kuruyemişlerde bulunan E vitamininden tüketmeniz yeterli olacaktır. Saçlarınızda devamlı ortaya çıkan bir sorun yoksa ve dönemsel olarak yıpranmalar ve dökülmeler ortaya çıkıyorsa yapacağınız ilk şey B12 vitamini bakımından zengin besinleri tüketmek olacaktır. B12 vitaminlerine et, süt ve deniz ürünleri aracılığıyla ulaşabilirsiniz.

Saçlarınızı korumak için dikkat etmeniz gereken bazı basit ama önemli detaylar bulunmaktadır.

1-Saçlarınızı yıkarken doğal ürünler kullanmaya çalışın. Saçlarınıza şampuanı sürdükten sonra saç kremini, saçlarınızın bulunduğu orta bölgeden başlayarak her yerine yayın.

2-Saçlarınızı, saç yapınıza uygun fırça ve taraklar ile tarayın. Mümkünse daha büyük dişli fırçaları tercih edin.

3-Saçlarınızı uzun süre korumak için 10 günde bir doğal saç maskesi uygulamanız yararlı olacaktır.

Saç bakımı için doğal ve koruyucu etkisi bulunan örnek bir saç maskesi bulunmaktadır. Avakado yardımıyla hazırlanan bu maske saçlarınızda uzun süre korumayı sağlayacak aynı zamanda besleyici olacaktır. Dışarıda hazır halde bulabileceğiniz gibi evinizde de kolayca hazırlayabileceğiniz bir maskedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir