Saç Bakımında Kullanılan Bitkisel Ürünler ve Faydaları

Saç bakımında kozmetik ürünleri kadar bitkisel ürünlerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Özellikle birçok kozmetik ürünün yine bitkisel ürünler aracılığıyla elde edildiği düşünülürse, kimyasal içerikli ürünler yerine doğal ürünlerin kullanılması daha fazla yarar sağlayacaktır. Bu anlamda bitkisel ürünlerin saç bakımında kullanıldığı alanlar ve etkileri şu şekilde sıralanabilir.

1) Beyaz saçları uzak tutun: Saçların beyazlaması( ağarması)nı geciktirmek için ilk kullanılacak ürün, gül yaprakları olacaktır. Bir zemin üzerine temiz bir şekilde serilen gül yaprakları güneş altında kurutulduktan sonra yakılmalı ve elde edilen küller, badem yağı ile karıştırılarak saçlara uygulanmalıdır. Bir diğer bitkisel ürün ise yeşil ceviz kabuklarıdır. Bu kabuklar çaylı suda ortalama 30dk kaynatılarak süzülür ve elde edilen kabuklar badem yağı ile karıştırılarak saçlara uygulanır.

2)Daha koyu saçlara sahip olmak için adaçayı yaprağından faydalanabilirsiniz. Hazırlanış şekli ise bir litre su içerisine atılacak adaçayı yaprakları bir saat boyunca haşlanmalıdır. Daha sonra iki saat demlenecek olan yapraklar süzgeç yardımıyla süzülmeli ve ardında saç üzerine dökülmelidir. Bu işlem sonrasında ortalama 30-45 dakika bekleyip saçları iyice durulayın.

3)Daha hızlı uzayan saçlara sahip olmak istiyorsanız turp bitkisinden faydalanabilirsiniz. İyice rendelenmiş olan turpu yarım saat pişirdikten sonra süzün. Elde edilen sıvıya yumurta sarısı ilave ederek iyice karışmasını sağlayın. Hazırlanan karışımı saçlara uygulayarak iyice yıkayın ve daha uzun saçlara sahip olun.

4) Saç dökülmesi günümüzde en önemli sorunlar arasında yer almaktadır. Özellikle kullanılan birçok ürünün dökülen saçlarda daha hızlı dökülmeye yol açtığı bilinmektedir. Saç dökülmesini önlemek için kullanabileceğiniz ilk bitki kurutulmuş meneviş yaprakları olacaktır. Kurutulmuş bu yapraklar iyice ezildikten sonra kına ile karıştırılarak yirmi dakika boyunca kaynatılmalıdır. Kaynatılan karışıma bir miktar su ekleyip gün aşırı bu karışımı saçlarınıza uygulamanız, dökülme sorunlarına çözüm getirecektir.

5)Parlak saçlara sahip olmak herkesin hayalidir. Ancak kullandığınız kozmetik ürünler ile bu parlaklığı sağlamanız pekte mümkün değildir. Parlak saçlara sahip olmak istiyorsanız badem yağına yumurta sarısı ilave ederek bir karışım hazırlamalısınız. Hazırladığınız karışıma bir miktar limon suyu ekleyerek saçlarınızı bolca yıkamalı ve iyice durulamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir