Saç Dökülmesi İçin Lavanta Suyu, Lavanta Kürü

Saç dökülmesi kadınlarda ve erkeklerde sık karşılaşılan rahtsızlık verici bir olaydır. Saç dökülmesi için lavanta suyunu anlatmadan önce saç dökülmesinde içilen suyunda önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Eğer su az içilirse saçlar matlaşır ve çabuk kırılır tırnaklarınızda kolay kırılır. Saç dökülmesinin nedenleri arasında bulunan kansızlık hemoglobin ve demir eksikliğinde de saç dökülmesi yaşanır. Saç dökülmesinin sizde ki nedenlerini öğrenmeli ve gerekli önlemleri almalısınız. Ancak bunlara rağmen saçlar dökülmeye devam ediliyorsa bunun için lavanta suyu deneyebilirsiniz.

Lavantanın faydaları ve lavantanın saça faydaları ile ilgili önceden yayınlanmış olan yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Saç Dökülmesi İçin Lavanta Kürü

1 tatlı kaşığı lavantayı 1,5 yada 2 bardak suda 7 ila 8 dakika arasında kaynatacaksınız. Banyodan saçınızı doğal bir şampuan ile yıkayıp hafif kuruladıktan sonra bu lavanta suyu ile saçınızı ıslatacaksınız. Lavanta suyu saçınızda yaklaşık 1 saat bekleyecek  isterseniz durulayabilirsiniz ancak iyice etki etmesi için en az 1 saat beklemesi gerekir. Bunu yaptığınızda saçlarınızın parlaklık kazanacağını hemde dökülmesini önlemede yardımcı olduğunu göreceksiniz. Her banyodan sonra bunu yapacaksınız. Saçınızı durulamasanız da olur.

Saç dökülmesi için lavanta kürü, lavanta suyu uygulaması Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun verdiği bilgilerinden faydalanılarak hazırlanmıştır.

Hazırladığınız lavanta suyunu bir cam sprey şişeye koyarak saçınıza da sıkarak uygulayabilirsiniz.

Lavanta çiçeği ile yapılan bitki çayı içildiğinde rahatlama sağlar. Stresi alır. Vücut ağrılarını azaltır.

Ayrıca lavanta çayı idrar tutukluğu ve mesane iltihabını iyileştirmede olumlu etkileri olan bir bitkidir.

Uyarı: Bitkilerin yan etkileri ve sizin bu bitkiye karşı bir alerjiniz olabileceğini unutmayınız. Tedavi konusunda doktorunuza danışınız. Buradaki bilgiler tedavi ve teşhis amacı ile verilmemiştir. İstenmeyen sonuçlar ile karşılaşmamak için lütfen uyarılara dikkat ediniz.

2 Comments on “Saç Dökülmesi İçin Lavanta Suyu, Lavanta Kürü”

  1. Gerçekten de çok kötü bir durum her gün daha da seyrekleşen saçlar düpedüz psikolojik bir çöküntü başka birşey değil

  2. Saça parmak uçları tırnakları sürtmeden yani saç derisini tahriş etmeden friksiyon yapmak da o bölgedeki kan dolaşımını hızlandıracağından iyi gelir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir