Saç Dökülmesini Önlemek İçin Ne Yapmalıyız?

Yaz aylarının en sıcak günlerini yaşadığımız bugünlerde, saçlarımız da, bizler gibi yaz sıcaklarının olumsuz etkilerinden nemalanıyor, ve, kaçınılmaz saç dökülmesi problemi gündeme geliyor. Saç dökülmesinin nedenleri arasında elbette ki sadece yaz sıcakları yok, genetik pek çok faktör ile birlikte, vücutta eksikliği görülen vitamin ve minerallerin de saç dökülmesinin nedenleri arasında sayıldığını unutmamak gerekiyor.

Saç Dökülmesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Ve Saç Dökülmesini Önlemek İçin Yapılacaklar Listesi

Saç dökülmesinin sıcaklarla olan bağlantısını kısaca açıklamak istersek: Yaz aylarında, gün içerisinde alınan duş sayısı artmakta, ve saçlar kurutulmamaktadır, bu durumun, saç esnekliğinin yitirilmesine neden olduğunu savunan uzmanlar, sık sık şampuan etkisine maruz kalan saçların da dökülmesinin kolay olduğunu belirtmektedirler. Bunun yanında, klorlu havuz suları, ve tuzlu deniz sularını da, yaz sıcaklarının neden olduğu faktörler arasında saymak gerekmektedir.

Peki ama saç dökülmesini önleme yolları yok mu? Saç dökülmesini önlemek mümkün değil mi? Elbette ki mümkün. Her şeyden önce, saç dökülmesini önlemek için, saç dökülmesinin nedenlerini bilmemiz gerekmektedir. Bunun sonrasında ise, saç dökülmesinin nedenlerini ortadan kaldırarak, saç dökülmesini önlemek olanaklı hale gelecektir. Bir de bitkisel yöntemlerle saç dökülmesini önlemek durumu söz konusu elbette… Dilerseniz bir de saç dökülmesini önlemek için önerilen bitkisel yöntemlere göz atalım:

Saç Dökülmesini Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

Saç dökül

mesini önlemek için, saçların gereksinim duyduğu vitamin, protein, ve mineralleri yeterli ölçüde almak gerekmektedir. Bunların tamamını vermesi dolayısı ile hurma; ve bal şerbetini, saç dökülmesini önlemek için tüketmeniz önerilmektedir. Zeytinyağı içeriğine sahip olan sabunların, şampuan yerine kullanılması da, saç dökülmesini önlemek için denenebilecek yöntemler arasında yer almaktadır.

Saç dökülmesi sorununu önlemek, ve gidermek adına Mersin yaprağından da yararlanılabileceğini belirtmemiz gerekmektedir. Bu anlamda yapmanız gereken, Mersin yaprağını kaynatmak, ve elde edilen su ile saçları yıkamaktan ibarettir. Bu işlemi ne kadar sık gerçekleştirirseniz, saç dökülmesinde o kadar etkin sonuçlar alacağınızı bilmelisiniz. Saçını kapatan kişilerin, saç dökülmesini önlemek için, saçlarına, haftada bir sefer kına yakmaları önerilmektedir. Zeytinyağı, ve yumurta sarısından elde edilen karışımın saç diplerine sürülmesi, ve sonrasında üç ile beş saat arasında bir süre bekletilmesi sonucunda yıkanması ile de saç dökülmesini önlemenin mümkün olduğu belirtilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir