Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Saç ekiminde tercih edilen 2 yöntem vardır. İlki klasik yöntem olarak bilinen FUT, ikincisi daha sonra geliştirilen ve özellikle iz bırakmaması ile tercih edilen FUE  yöntemidir. Her iki yöntemde lokal anestezi eşliğinde yapılır. FUT tekniğinde kıl kökleri blok olarak alınır ve ensede ve diğer saçlarla birleşilen noktada saçlar kısa kesildiğinde yarım çember biçiminde bir iz kalabilir. FUE tekniğinde ise kıl kökleri tek tek alınıp ekilir. Üstelik FUE’de vücudun herhangi bir bölgesinden de (göğüs, bacak gibi) kıl kökü alınabilir. Herhangi bir iz kalmaz ve iyileşme süresi daha kısadır. Ancak FUT’dan daha ciddi bir uzmanlık gerektirir’ diyor. FUE, kadınlarda görülen yaygın saç dökülmesi sorununda da kullanılıyor.

SAÇ EKİMİ YÖNTEMLERİ

Üst üste çalışarak tedaviyi çabuk bitirme olanağı, iz bırakmaması ve daha hızlı iyileşmesi dolayısıyla FUE yöntemi tercih ediliyor. Bu yöntemde ilem ağrısız ve acısızdır. Uygulama sonrasında kabuklarınızın dökülmesi ve dokunuzun iyileşmesi 7-10 günlük bir süre alır. Bu yöntemle 1 operasyonda 500-1500 civarında folikül (kıl kökü) çıkartıp nakletmek mümkündür. İşlem 4-8 saat kadar sürebilir. FUE yöntemiyle 1 gün arayla operasyon yapmak mümkündür. Klasik yöntemde (FUT) ise en azından ikinci bir seans için 6 ay beklemek gerekir. Usulüne uygun yapılan FUE’de kafanın her bölgesine o bölgede var olan saçların açısıyla eğer hiç saç yoksa o bölgede olması gereken açıyla ekim yapılır. Şöyle ki, ön kısımlar 50-60 derece, kulak ön kısma inen saçlar 35-45 derece, tepenin arka kısmı 40-45 derece ile ekilir. Bu şekilde ekilen saçın ekim olduğunu berberler bile fark edemezler. FUE yönteminin dezavantajı teknik olarak zor olması ve ciddi bir uzmanlık gerektirir. Saç ekimi cerrahi bir operasyondur ve saç ekimi hangi yöntemle yapılırsa yapılsın tecrübe sahibi, işinin uzmanı plastik cerrahlar tarafından uygulanmalıdır. Ortamda plastik cerrahı görünmeyen yerlerde kesinlikle yaptırılmamalıdır.

SAÇ EKİMİ ÖNCESİ NELER YAPILMALI

Saç ekimi yaptıracak kişinin operasyonun 1 hafta öncesinde aspirin, alkol gibi kan inceltici ilaç ya da içecekleri bırakması gerekir. Saç ekimi yaptıracak kişi eğer sigara kullanıyorsa birkaç gün hatta 1 hafta önceden ve saç ekiminden sonra sigara kullanımına en azından ara vermelidir. Gerek kandaki oksijen gerekse doku iyileşmesini etkilediği için sigara kullanımı önemlidir. Saç ekimi sonrası yeni ekilen saç kökleri ve saç derisinin iyileşme sürecinde bol oksijene ve içerik olarak zengin nitelikli bir kana ihtiyacı vardır.

SAÇ EKİMİNDEN SONRA BAKIM

Dr. Özdemir; saç ekiminin başarısının hastanın da tedavi sürecine uyumluyla gerçekleşeceğinin altını çiziyor. Saç ekimi ertesi fazla açık alanda, güneş altında mikrobik ortamlarda bulunmamak, doktorun tavsiye ettiği özel pomat ve şampuan kullanımını aksatmamak gerekiyor. Çok hızlı iyileşme sağlanan FUE tekniğinde en önemli konu ise saç ekilen alanının ilk günden itibaren hiç bir şekilde darbe almaması, ellenmemesi ve açık alanlarda şapka giyilmesi gereği. Saç ekiminden sonra 1 ay boyunca denizden, hamamdan, saunadan, direkt güneş ışığından ve ağır spordan uzak durmanız donör alanı enfeksiyona karşı koruyor ve ekilen saçlarınızın daha sağlıklı köklenmesini sağlıyor. Ekilen saçlar ilk 1 ayın sonunda dökülüp, ekimden sonra 3. aydan itibaren yeniden çıkmaya başlar. Bu süreç 6 ile 8 ay sürer ve yeni saçlarınız dökülmemek üzere çıkması tamamlanır. Bu süreç tamamlanana kadar saçlara jöle, limon gibi şekillendirici sürmemek, sıcak fön, saçları çekiştirebilecek modellerden ilk 6 ay uzak durmak tavsiye edilir.

Kaynak: ArtPlast Estetik Cerrahi’den Plasitk Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Orhan Murat Özdemir

www.orhanmuratozdemir.com

2 Comments on “Saç Ekimi Nasıl Yapılır?”

  1. selam arkadaşlar saçlarımda fazlasıyla dökülmeler oldu kullanmadığım ilaç bitki vs. kalmadı herşeye başvurdum yani birisi birşey tavsiye etse hemen yapıyordum ama artık sıkılmaya başlamıştım kökten bir çözüm olarak saç ektirmeye karar verdim. Araştırmalarım sonucu Gülten Ünveren hanımı tercih ettim iyikide Gülten hanımı bulmuşum gerçekten kökten çözüm oldu benim için çok memnun kaldım daha 5. ayda sonuç vermeye başladı saçlarım çıkmaya başladı yani uzasın iyice buradan fotoda göndereceğim…

  2. Ben 8 ay önce Gülten Ünveren hanıma yaptırdım saç ekimimi gayette güzel oldu memnun kaldım saç ektirdiğimi bilmeyenler ayırt edemiyor orjinal saçım gibi duruyor herşey için teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir