Saç Kırıkları İçin Ne Yapılmalı? Saç Kırıkları İçin Bitkisel Bakım

Bu yazımızda saç kırıkları için ne yapılmalı, saç kırıkları için nasıl bir bitkisel bakım yapılmalı, saç kırıkları nasıl giderilir, saçlar neden kırılır, bu konuda önerilerde bulunarak saç kırığı problemi olanlara yardımcı olmaya çalışacağız.

Saçlar Neden Kırılır?

Saçlarımız neden kırılıyor? Saçların kırılma nedenleri arasında boya, perma gibi kimyasalların çok kullanımı, saç düzleştiricilerin çok kullanılması, fön, saçımıza uygun olmayan bakım ürünlerinin kullanılması ve saçların arkaya toplarken lastik kullanılması gibi bir çok faktör saçları cansızlaştırıp kuruturken buda saç kırıklarına neden oluyor.

Kuru ve kıvırcık saça sahip kişilerde saç kırıkları daha fazla görülür. Saçımız kırıldığı zaman uzaması duruyor.

Saçın kırılmaması için ne yapılmalı?

Saçlar neden kırılır sorusunun yanıtını öğrendiğimize göre saçların kırılmaması için yapmamız gerekenlerde saçları kurumasına neden olan fazla sıcaktan uzak tutmak, saçımızı düzleştirici, fön gibi şekillendiricileri fazla kullanmamalıyız. Saçlarımızı toplamak istediğimizde sıkı lastikler yerine dişli tokaları kullanmak daha yerinde olacaktır. Saçımızın kırılmaması için saçımızı yıpratan kırılmasına neden olan faktörlerden uzak durmalıyız.

Vazelinli yada kolesterol içeren şampuanları ise kullanmamak gerekir. Saç jolesi, alkol içeren ürünleri kullanmamak gerekir. Kullanıldı ise akşam saçlar mutlaka yıkanmalıdır.

saç düzleşti gibi nedenler ile de saçlarımızda zaman içerisinde kırıkları oluşuyor.

Saç kırıklarında saçımızın yıpranma durumuna göre günlük, haftalık veya aylık bir bakım yapılabilir.

Saç Kırıkları İçin Serum Yapımı

1 adet maden suyunun içine 1 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı konur. 1 çorba kaşığı jojoba yağı, 1 çorba kaşığı ozon yağı konuluyor. Bunların hepsi karıştırılıp sprey bir şişeye koyup saça uyguluyoruz.

Hindistan cevizi yağı alırken bunun hindistan cevizi esansı olmadığına bakınız.

Saçlarınızı tararken de uygulayabilirsiniz. Sadece saç uçlarına sıkarsak saç diplerine sıkmadan uygularsak saç kırıklarınız için iyi gelecektir.

Saç Kırıkları İçin Bitkisel Bakım ve Bitkisel Yağlar

Saç kırıkları için bazı bitkisel yağları kullanabiliriz. Örneğin haftada 1 kez sıcak bir bitkisel yağla saç diplerine masaj yapabiliriz. Saç kırıklarına iyi gelen bitkisel yağlar;  zeytinyağı, susam yağı, kayısı yağı, hindistan cevizi yağı gibi bu yağlar bazı esansiyel yağ asitleri içerir. Bu yağlar saçın dayanıklılığını artırır.

Saç kırıkları için bu yağları kullanabiliriz. Özellikle akşam saç diplerine masajla sürdüğümüz bitkisel yağı bir havluya yada bir saç bonesi ile sarıp sabaha kadar beklersek saç kökleri ve saç diplerine bu yağı iyice emecektir.

Muzlu Saç Bakım Maskesi

1 çorba kaşığı saf zeytinyağı

Yarım yerli muz

1 çorba kaşığı yoğurt

Karıştırdığımızda bir krem kıvamına gelecektir.

Malzemeleri bir kasede karıştırıp banyo yaparken saç diplerinden uçlarına doğru masajla sürebilir. Bir süre saçta kalmasını sağlayıp sonra dayanabileceğimiz derecede soğuk su ile durularız.

Muzlu saç bakım maskesi saçların yumuşacık olmasını sağlarken saç kırıkları içinde iyi gelecektir. Haftada 1 kez bu maskeyi yapabilirsiniz.

Saç kırıkları için ise mısır, buğday, pirinç özü içeren şampuanlar tercih edilebilir.

3 Comments on “Saç Kırıkları İçin Ne Yapılmalı? Saç Kırıkları İçin Bitkisel Bakım”

  1. teşekkür ederim benimde çok kırık var saçımda bunu uygulayacağım umarım geçerler

  2. merhabalar maden suyunun içine katılan bitkisel yağlardan dolayı kullanımı duş almadan önce mı sıkmalıyız yoksa herhangi bir istediğimiz zaman da olabilir mı. çünkü o yağlar saçımiz da yağlı görünümü oluşturmaz mı ondan dolayı yıkanamiz gerekiyor mu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir