Saç Sağlığı İçin Saçları Besleyen Vitaminleri Tanıyın

Saç dökülmesi, pek çoğumuz tarafından oldukça sık yaşanan saç sağlığı problemlerinden bir tanesi. Bu yazımızda sizlere, öncelikli olarak saçları besleyen vitaminlerden söz edeceğiz. Saçları besleyen vitaminler hakkında bilgi sahibi olduğunuzda, saçlarınızı sağlığına kavuşturmanızda kolaylaşacağından emin olabilirsiniz. Saçı besleyen vitaminlere birlikte bakalım:

Saçları Besleyen Vitaminler:

Saçları besleyen vitaminler arasında ilk olarak A vitamininden söz edelim. A vitamini, sağlıklı saçlara sahip olmak isteyen kişilerin tüketmeleri gereken vitaminler arasında yer alıyor. İçeriğinde A vitamini bulunan besinler arasında, tatlı patates, kayısı, ve elmadan söz edebiliriz.

Saçları besleyen vitaminlerden bir diğeri ise C vitamini. C vitamininin saç sağlığındaki rolü, saç derisinde bulunan hücrelerin yenilenmesinden geçiyor. Rengi kırmızı, ve parlak olan sebzelerde ve meyvelerde C vitamini bol miktarda bulunuyor: çilek, mango, ahududu, kırmızı biber… içeriğinde C vitamini bulunan başlıca besinler arasında.

Saçları besleyen bitkisel vitaminlerin ardından, biraz da, saçları besleyen bitkisel yağlara bakalım. İlk olarak badem yağı hakkında bilgi vererek başlayalım: Saçı besleyen bitkisel yağlar arasında yer alan badem yağı, içeriğinde, saçı besleyen vitaminlerden bir tanesi olan E vitaminini bulunduruyor. Badem yağının en önemli işlevi ise, saçların hızlı bir şekilde uzamasını sağlamak olarak gösteriliyor.

Saçı besleyen bitkisel yağlardan bir diğeri ise Hint yağı olarak belirtilirken, Hint yağının, saçı beslemekle birlikte onardığı da belirtiliyor. Saçları besleyen bitkisel yağlar arasında yer alan Hint yağı özellikle saçları yıpranmış olan kişilere öneriliyor.

Saçları besleyen bitkisel yağlar arasında yer alan bir diğer şey ise susam yağı olmakla birlikte, susam yağının, saçların gürleşmesini sağladığı belirtiliyor. Jojoba yağı saçın yumuşamasını sağlarken, dolayısı ile dolaşmaları, ve kırılmaları da önleme özelliği gösteriyor. Papatya yağı saç dökülmesine iyi gelirken, aynı zamanda saçın, güneşin zararlı ışınlarına karşı korunmasını da olanaklı hale getiriyor. Saçı besleyen bitkisel yağlar arasında yer alan zeytinyağı ise, saçın dökülmesini, ve kepeklenmesini önlerken, saçın yumuşamasını, ve parlamasını da olanaklı hale getirerek, çok işlevli bir kullanım sunmaktadır. Saçları besleyen bitkisel yağlar arasında yer alan tarçın yağı da, kan dolaşımını hızlandırması dolayısı ile saç köklerini güçlendiren etki göstermektedir. Menekşe yağının da saç dökülmesini önlediğinden söz edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir