Saçkıran Nedir? Saçkıranın Nedenleri Nelerdir?

Saçkıran, bilimsel adı ile Alopesi, saç kaybı anlamına gelmektedir. Saçkıran, saçlarda aniden yuvarlak daireler şekilde açılmaya neden olmaktadır. Bir mantar hastalığı olup bulaşıcı etkiye sahiptir. Genel olarak diğer kişilere hastanın tarağı ya da şapkası ile bulaşan saçkıran, vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır.

Saçkıran Nedir, Saçkıran Nasıl Tedavi Edilir, Saçkıran Nasıl Önlenir, Saçkırana Hangi Bitkisel Karışımlar İyi Gelir, Saçkıran Bulaşıcımıdır, Saçkıran Hastalığı Nedir, Saçkıran Hastalığı Nedir, Saçkıran Hastalığının Belirtileri

Saçkıran hastalığının nedenleri nelerdir?

Saçkıran bir hastalık olup, bağışıklık sisteminin kendi hücreleri ile savaşması nedeniyle ortaya çıkar. Hücrelerin kıl kökleri etrafında bulunan lenfosit adı verilen yapıları, sitokinin kimyasalının salgılanmasını sağlar ve bu saçlarda dökülmeye yol açar.

Saçkıran genellikle stres kaynaklı denilebilir. Ancak hastalığın esas nedeni bağışıklık sistemde bir çökme demek bu çökme  saç derisinde oluştuğu zaman saçkıran ortaya çıkıyor. Buradaki bağışıklık sistemi sağlayan hücreler geri çekiliyorlar ölmüyorlar geri çekiliyorlar. Tabi stresin hiç ilgilisi yok denilemez. Saçkıran da stres tetikleyen faktörlerden bir tanesi olabiliyor. Saçkıran teşhisi konulduğunda genellikle troid testlerine baktırıyoruz. Bu troid testlerinde bir değişiklik olduğu zaman endokrinolog ve psikiyatri yardımı ile daha kombine bir tedavi yapılıyor.

Saçkıran küçücük nokta kadar bir dökülmeden tüm vücudu kapsayan dökülmeleri de içine alan geniş bir terimdir. Küçük bir yeri kapsadığı zaman alopesi areata denir. Daha büyük yerleri kapsadığı zaman Alopesi Üniversalis denir. Saçkıran bütün vücuttaki tüylerin dökülmesine kadar varabilir. Saçkıran sadece saçlı deriyi tutan bir hastalık değil örneğin erkek hastalarda saçlı derinin dışında en fazla sakal bölgesindeki dökülmelerle kendini gösteriyor. Salak ve bıyık bölgesinde yüzün herhangi bir yerinde ufak dökülmeler den tutun sakalın yarısı veya tamamı dökülmüş durumda da olabiliyor. Onun dışında kirpikleri dökülen bir kısmı dökülen yada hepsi dökülen hastalar gene kaşın bir kısmı veya tamamı dökülen hastalar olabilir.

Saçkıran genetik midir?

Aile genelinde görülebilen bir rahatsızlık olup, ailede çeşitli hastalıklar ile ortaya çıkabilir.

Saçkıran bulaşıcı mıdır?

Saçkıran, bulaştırıcı bir etkiye sahip değildir ancak hasta kişinin kullandığı ürünlerin kullanılması ile diğer kişilere yayılabilir.

Hastalık, çoğunlukla stres nedeniyle ortaya çıkabildiği gibi farklı etkenler etkisinde de görülebilir. Hastalık genellikle berber ve kuaförler tarafından fark edilmektedir. Hastanın, hastalığın başlangıcında dökülmeyi fark etmesi zor olabilir. Hastalık süresi boyunca,

* Saç büyümesi duracak dökülme başlayacaktır.
* Saçlar aniden dökülecek dökülen yerlerde beyaz ve gri renklerde kıl kökleri görülecektir.
* Ortalama hastalarda %5’lik bir dilimde tüm saç üzerinde kayba yol açar.
* Fiziksel açıdan bir problem yaratmasa da ruhsal açıdan sorunlara neden olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir