Saçlarım Nasıl Hızlı Uzar?

Saçlarımız biz bayanlar için oldukça önemlidir. Öyle ki dışarıya çıkmak için saatler öncesinden saçlarımızı yapmaya başlarız ve onun bakımı için her türlü ürünü deneriz. Zaman zaman değişiklik yapmak isteriz. Mesela kestirmek isteriz ama cesaret edemeyiz. Çünkü bir daha nasıl uzayacak diye düşünür ve isteğimizden vazgeçeriz.

Saçların yavaş uzaması bizi hayallerimizden ya alıkoyar ya da cesaret edip kestirdikten sonra uzun saç özlemimiz bir süre sonra ortaya çıktığından pişmanlık içerisine düşeriz. Ama saçların nasıl daha hızlı uzadığını öğrenirsek bu sorunun çözüleceğine inanıyorum. Öncelikle dikkat edilmesi ve uyulması gereken küçük masrafsız önerilerde bulunacağım.

saçı ne hızlı uzatır

Saçların Hızlı Uzaması İçin Ne Yapılmalı

· Her soruna iyi geldiği gibi saçlara da iyi gelen temel içeceğimiz su bol bol tüketilmelidir. Su saçlarınızın hızla uzamasında yardımcı olacak ve saçlarınızı besleyecektir.

. Saçların hızlı uzaması için bakım yağlarından destek alabiliriz. Bakım yağları saçlarımızın hızlı uzamasını değil daha da sağlıklı halde kalmasını sağlar. Ama tabi ki sağlıklı saç  hızlı uzayacağından dolayı bakım yağlarından destek alabiliriz.

. Saçı uzatmak için aslında şuanda herhangi bir metot bulunmamaktadır. Saçı uzatmak için kullanılan yağlar hiç mi işe yaramıyor derseniz. Yağlar saçlarımızın daha sağlıklı daha canlı olmasını sağlıyor. Sonuç itibari ile sağlıksız ve uçları kırılmış kuru bir saç canlı parlak ve sağlıklı bir saça göre daha yavaş uzamaktadır.

. Saçların periyodik olarak uzama şekli ay içerisinde 1 cm ile 1,5 cm arasındadır.

. Bunun dışında saçlarımızın uçlarında oluşan kırıkların kesilmesi saçlarımızın daha da hızlı uzamasını sağlayabilir. Saçlarımızın uçlarının hava alıp daha sağlıklı daha hızlı uzayan saçlar elde edebiliriz.

· Saç kremleri, jöle, sprey gibi ürünler saç diplerinizi kapatarak hava almamasını sağlar ve bu sayede saçlar gerektiğinden daha yavaş uzar. Saç kremi kullanılacaksa kesinlikle saç diplerinden uzak durulmalıdır.

· Saç diplerinin masaja ihtiyacı vardır. Saç diplerinize uygulayacağınız masaj saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlar.

· Saçlar protein ağırlıklı beslendiğinizde daha hızlı uzar. Süt, et, yumurta gibi yiyecekler saçları hem besler hem de daha hızlı uzamasına yardımcı olur.

· Kafein, tütün ve alkolden kaçının. Bu maddeleri barındıran ürünler saçlarınızın uzamasını yavaşlatır, saç yapınızı bozar ve yıpratır.

· Saçlarınızı ne çok sıcak ne de çok soğuk suyla yıkamalısınız. Saçlar ılık su ile yıkandığında daha sağlıklı olurlar. Sağlıklı saçlar ise daha çabuk uzarlar.

· Saçlarınızı belli aralıklarla uçlarından kestirmelisiniz. Bu da saçların hızlı uzamasına yardımcı olur.

· Saçlarınızın bakımına özen gösterin shea, avakado yada argan yağı bulunduran ürünleri tercih edin. Bu ürünler saçlarınızı daha sağlıklı yapacak ve dolgun gösterecektir.

· Saçlarınızı maşa, düzleştirici, saç kurutma makinesi gibi saçı oldukça hızla yıpratan şeylerden mümkün olduğunca koruyun. Bu ürünleri kullanmadığınızda farkı siz de gözlemleyebileceksiniz.

. Eğer ki saçlarımıza bakım yağı uygulayamıyoruz. Saçlarımızı kestirdiğimiz halde saçlarımız hızlı uzamıyor ise bunun için yan metotlardan yardım alabiliriz. Çıt çıt yardımı ile veya yaptıracağımız kaynak yardımı ile geçici bir şekilde saçlarımızı uzatabiliriz.

Saçları Ne Çabuk Uzatır?

Saçlarımızın hızlı uzaması için dikkat edilmesi gerekenlerden başka birde doğal maskelerden bahsedeceğim.

Bu aralar moda olma yolunda ilerleyen hardal maskesi saçınıza değdiği anda farkı hissedeceksiniz. Hardal maskesi için gerekli olanlar ise şöyle;

“ 2 çorba kaşığı toz hardal, 1 çorba kaşığı şeker, 1 yumurta sarısı, 60 ml su, 2 çorba kaşığı zeytinyağı

2 çorba kaşığı hardalı , 1 yumurta sarısını, 1 çorba kaşığı şekeri derin bir kapta harmanlayıp karıştırın. Üzerine suyu ve zeytinyağını ekleyin. Sonra bu karışımı saç fırçası ile saç diplerinize iyice sürün ve yedirin. Saç uçlarına uygulanmasına gerek yoktur. Yalnızca saç diplerinize uygulamanız yeterlidir. Sonra başınıza naylon bir bone yada streç film takarak 40 dakika bekleyin. Bu süre zarfında saçlarınız yanıyor gibi olabilir normal bir durumdur. 40 dakikanın dolması sonucunda ılık su ile yıkayın.

Maskeyi haftada 1 kez yapabilirsiniz

Diğer bir işe yarayan maskemiz ise turp maskesidir.

Turp içerisinde ki c vitamini, k vitamini, fosfor, bakır çinko kalsiyum, b6 vitamini sayesinde sadece saçlarınıza değil tüm vücudumuza faydalıdır.

Maske yapımı için siyah turpu öneririz çünkü siyah turp kırmızı turpa göre daha fazla kükürt ve iyot içerir.

Bir adet siyah turpu kabuğuyla beraber bir kaba rendeleyin sonrasında kabın içerisine 3 bardak suyu ilave edin ve kaynatın ve soğuması için bırakın. Ilık su haline geldiğinde süzün. Arındırılmış suyun içerisine bir adet yumurta sarısı ekleyin ve karıştırın. Karışımı tamamen saçlarınıza masaj yaparak yedirin. Sonrasında başınızı yine bir bone yada streç yardımıyla sarın 3 saat bekledikten sonra yıkayabilirsiniz. Bu maske haftada 3 kez yapılabilir 1 ayı doldurduğunuzda 2 hafta ara vermeniz önerilir. Bu maske sonucunda yıpranmış zayıflamış saçlarınız dökülecektir yerine ise daha sağlıkları gelecektir.

Saçımızı asla ve asla ıslakken taramamalıyız. Saçımıza yapabileceğimiz en büyük kötülük onu ıslakken taramak. Çünkü saçlarımızın güçsüz kalmasına, ve kırılmalara, kopmalara neden olan en büyük etkenlerden biridir. Saçınızı tamamen kurutmadan hafif nemli duruma geldikten sonra tarayın.

Bu uyarılara dikkat edip maskeleri uyguladıktan sonra saçın uzamaması için hiçbir sebep kalmıyor. Sağlıklı ve uzun saçlarınız olması dileğiyle.

Kaynak: faydalibir.com

2 Comments on “Saçlarım Nasıl Hızlı Uzar?”

  1. Saçlarınızın hızlı uzaması için 1 kavanoz zeytinyağının içine 1 tutam biberiye 1-2 dal adaçayı, 4-5 diş sarımsak konulur.

    Bunu 7 gün güneş gören bir yerde bekletin. 7 gün sonra benmari usulü 1 tencere içine su koyup içine 1 tahta kavanozu koyup kısık ateşte 15 dakika kaynamasını sağlayın. Daha sonra bunun 1 gece çay gibi demlenmesini sağlayın. Ertesi günü süzün süzdükten sonra gene cam bir şişeye koyun. Her hafta saçınızın uzunluğuna, kısalığına göre bunu erkeklerde yapabilir. 1 çorba kaşığı veya 1 kahve fincanı saçınızın dibine sürersiniz. Gene streç filmle sarıp 2 saat bekledikten sonra yıkarsınız saçlarınızın sağlıklı uzadığını görürsünüz.

    Suna Dumankaya

  2. keratin dip bakım yağı ve organik şampuanları var gerçekten çok hızlı uzatıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir