Saçların Dökülmemesi İçin Ne Yapmalıyız?

Saçları dökülenler için saç dökülmesine ne iyi gelir bu konuda bazı bitkiler ve yağlar önerilmektedir. Saç dökülmemesi için olumlu etkileri bulunan ve sağlığımız için de bir çok faydası bulunan sarımsak saçları besleyen ve yeni saçların çıkması için kısmen etkili olan bir bitkidir.

Saçların Dökülmemesi İçin Ne Yapmalıyız?

Saç Dökülmesinin Nedenleri

Saçlar stresten, kansızlıktan, saç diplerinin kuruması ile beslenme bozukluğı ile ilgili dökülebiliyor. Erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesinin nedenlerini ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

Saçın dibinden saçları besleyen bir bölüm vardır. Saçın dibindeki bu kanlanma bozulursa sürülen yağ, bitki faydalı olmaz. Bu besleyici bölümün bozulmaması ve canlanması lazım.

Demir eksikliği, çinko eksikliği varsa saçlarınız dökülür. Bunun için demir, çinko değerlerinize baktırın. Bende çinko eksikliği var diye gidip çinko preparatları almayınız çinko fazla alınırsa zehirlenmelere neden olur. Bu nedenle mutlaka doktora görününüz. Demir ve çinko değerlerinize baktırınız.

Vücudumuzda demir eksikse et, yumurta, kurubaklagiller, fındık, ceviz, badem, çekirdekli kara üzüm (çekirdeğini ağzınızda ezerek yiyiniz), pekmez yiyebilirsiniz. Demir emilimini artırmak için ise C vitamini içeren kuşburnu, kivi, limon, domates gibi yiyecekler ile birlikte tüketmeyi tercih ediniz. Çünkü C vitamini demirin vücutta daha iyi kullanmasına yardımcı olur.

Saçın dibi kuruyorsa saçların beslenmesinde bozukluk olur. Saçlarınız kuruyorsa yazın çok sık yıkanıyorsanız her seferinde şampuanlamayınız. Şampuanların yarı yarıya sulandırınız ve içine çam terebenti, ozon yağı, argan yağı, menekşe yağından 1 er çay kaşığı koyup çalkalayın ve öyle şampuan kullanınız.

sarımsak saç dökülmesine iyi gelirmi

Saç Dökülmesine Bitkisel Çözüm

Saçların Dökülmemesi İçin Ne Yapmalıyız?

*Saçlarımızı sık sık yıkamamalıyız.
*Şampuanların içindeki deterjan özelliğini temizleyici özelliği fazla olduğundan kullanıdğınız şampuanı yarı yarıya sulandırarak kullanabilirsiniz. Doğal şampuanlar ve sabunlar kullanınız.
*Sağlıklı beslenmek çok önemli
*Saçaları iyi gelen badem yağı, argan yağı, ozon yağı, sarımsak yağı bunlarda saçlar için çok faydalıdır.
*Isırgan suyu da saç dökülmelerinde etkilidir.
*Defne yaprağının da kaynatılıp suyunu kullanmak da saçlara iyi gelir.
*Ceviz yaprağı da saçın beslenmesinde faydalıdır. Saçların beyazlamasını önlemek için de iyidir. (saçların beyazlaması nasıl önlenir).

Sarımsak Saç Dökülmesine İyi Gelirmi

Sarımsağı ortadan ikiye keseceksinin içinden hafif bir suyu çıkar o suyunu sürdüğünüz zaman orada canlanma meydana gelecek ve saçı çıkarmaya yardımcı olacak. Sarımsak orada kanlanma sağlayacak sarımsak veya yağını evden çıkmayacaksanız sürünüz. 1 saat kadar bekleyiniz sonra iyicene yıkayınız. Yıkama suyuna da çıkarken sirke koyunuz. (3 litre suyun içine yaklaşık 1 fincan kadar sirke koyunuz onla durulayıp çıkınız yoksa sarımsağın kokusu çok zor çıkar).

Çam terebenti veya menekşe yağı da sarımsak kokusunun alınmasında faydalı olabilir.

*Saç diplerinize parmak uçlarınız ile  zedelemeden okşar gibi masaj yapacaksınız.

Saç Dökülmesi İçin Karışım

1 çorba kaşığı ozon yağı,
1 çorba kaşığı badem yağı
1 çorba kaşığı argan yağı
1 çay kaşığı terebentin yağı
1 çay kaşığı da biberiye yağı
1 adet sarımsak rendelenecek azıcık çıkan suyu eklenecek

Bu karışım saçları kuvvetlendirmek içindir.

Not:

Bu yazı ve buradaki bilgiler Feridun Kunak Show dan alınmış ve bazı bilgiler eklenerek saç dökülmesi konusudan bilgilendirmek amacı ile yazılmıştır. Burada verilen karışımlar, yağlardan ve bitkilerden herhangi birine karşı alerjiniz olup olmadığına baktırınız hassas bir cilde sahipseniz kullanmayınız. Saçlarınız dökülüyorsa öncelikle doktora danışınız. Ve size önereceği tedaviyi uygulayınız.

4 Comments on “Saçların Dökülmemesi İçin Ne Yapmalıyız?”

  1. Verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. bunları denicem. benim saçlarım döküldü kalan saçlarımın dölkülmemesi için sitelere bakıp bilgi almaya çalışlıyorum ama hepsine inanmak ve dediklerini yapmak istiyorum. saç yaparken göz çıkarmayayım diyede kuruyup kalıyorum. halim içler acısı acaba saçmı ektirsem.sizin fikişrleriniz daha mantıklı geldi. dediklerinizi yapacağım. eğer bana değişik fikirleriniz olursa mail adresimden ulaşabilirsiniz. teşekkürler.

  2. Saçlar keratin salgılama özelliğini kaybederse dökülür dipleri zayıflar bunun için gerçek saf keratin kullanmak gereklidir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir