Safra Kesesi Ameliyatından Sonra Neler Yenmeli, Neler Yenmemeli, Nasıl Beslenmeli?

Bu yazımızda safra kesesi ameliyatından sonra neler yenmeli, neler yenmemeli, safra kesesi ameliyatından sonra nasıl beslenmeli nelere dikkat etmeli bu soruların yanıtları yer almaktadır.

Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası, Soru Safra Kesesi Ameliyatı Sonrası Şikayetler, Safra Kesesi Ameliyatından Sonra, Safra Kesesi Ameliyatından Sonra Beslenme, Safra Kesesi Ameliyatından Sonra Neler Yenmeli, Safra Kesesi Olmayanlar Nelere Dikkat Etmeli, Safra Kesesi Ameliyatından Sonra Ne Yenmemeli

Safra Kesesi Ameliyatından Sonra Neler Yenmemeli?

Safra kesesi ameliyatından sonra 10 gün yumurta ve yağlı kızartma yenmemesi gerekiyor. 10 günden sonra hasta normal beslenme şekline devam edebilir. Bazen bazı hastalarda şikayetler devam edebiliyor. Onlar da da 4 ile 8 hafta arasında beklendikten sonra şikayetler devam ediyorsa sindirimi kolaylaştırıcı ilaçlar verilebilir.

Safra kesesi taşı olan hastalar ne yemeli nasıl beslenmeli sorusuna detaylı yanıt bulmak için buradaki yazıyı okuyabilirsiniz.

Safra Kesesi Taşını Önlemek İçin Neler Yapabiliriz?

Şişmanlık safra kesesi taşlarını artıran bir etmendir. Bunun için zayıflamak gerekir. Diyet yapmak lazım diyete uymak lazımdır. Şu yemek safra kesesi taşını artırır diye bir durum yok ama bol su içilmesi safranın sulandırılması açısından önemlidir. Susuz kalmamak lazım uzun süreli açlıklar tehlikeli uzun süreli çok ciddi diyetler zayıflamak için yapılan bunların daha kontrollü yapılması lazım. Aşırı hızlı kilo vermek 1-2 ay içinde 20 kilo kaybetmek gibi durumlarda bu safra kesesinin yoğunluğu artıp kristalleşme, çamurlaşma ortaya çıkabiliyor bunlara dikkat etmek lazım bunun dışında safra kesesi taşı ile direk ilişkili bir beslenme biçimi yoktur.

Safra kesesi taşlarının oluşumun önlemek için doymamış yağ oranı yüksek yağları yememiz lazım bunlarda mümkün olduğu kadar uzak durmamız gerekir. Kolesterollü besinlerden kaçınmak lazım. Bunların dışında alkol, kafein zaten vücuttaki kolesterolü artırabilecek besinler olduğundan bunlardan da kaçınmak lazım.

Taze sebze ve meyveyi bol tüketeceğiz. Doymuş yağlarda kullanmamız gerekiyor. Bol su içmek ise en önemli olanıdır. Kısacası sağlıklı beslenmeye özen göstermezsek eğer taş oluşmasına zemin hazırlamış oluruz.

Safra kesesinin boşalmasını ve kasılmasını engelleyici ilaçlar safranın yoğunluğunu artıracağından bu çamurlaşma kristalleşme oluşabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir