Safra Kesesi İltihabı Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Safra, karaciğerin altında bulunan ortalama 4 cm büyüklüğe sahip olan armut şeklinde bir kese dir. Safra kesesinin temel görevi, karaciğer tarafından üretilen safra sıvısını depolamaktır. Safra iltihaplanması ise genellikle büyük oranda safra taşı nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Safra kesesinde, safra taşı etkisiyle safranın yığılması, ağrılı ve sancılı bir soruna neden olmaktadır.

Safra kesesinde yaşanan iltihaplanma sorununda safra taşı dışında farklı rahatsızlıklarında etkisi bulunmaktadır. Özellikle salmonel kolera, parazitler, verem ve koronar zafiyeti gibi sağlık sorunları, taşsız safra kesesi iltihaplanmasında etkilidir.

Safra Kesesi İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Safra kesesi iltihabının en önemli belirtisi, karnın sağ kısmında aniden ortaya çıkan ateşli, sancılı ağrılardır. Karın bölgesinde ortaya çıkan bu ağrılar, göğüs ve sırt bölgesinde ilerleyen dönemde etkisini gösterebilir. Ancak ağrılar, safra kesesi taşı nedeniyle ortaya çıkıyorsa, ağır ve yağlı yemekler sonrasında daha fazla görülebilir.

Aniden ortaya çıkan ağrılar, kısa, kısa etkili olacağı için daha fazla sancı verebilir. Bunun etkisinde bulantı ve sonrasında kusma görülebilir. Safranın bulunduğu bölgeye dokunulduğunda yine sancı duyulacaktır.Safra kesesi iltihabının diğer belirtileri ise deride ortaya çıkan sararma, iştahsızlık ve yüksek ateştir. Hastalık aniden ortaya çıkan ve etkisini kısa vadede gösterir. İstisnai durumlarda ise hastalık haftalarca sürebilir.

Safra Kesesi İltihabında Teşhis ve Tedavi

Safra kesesi iltihabının çeşitli teşhis ve tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Öncelikle hastalığın doktor kontrolünde elle teşhis edilmesi mümkündür. Laboratuar analizleri ve klinik muayeneler ile de safra kesesi iltihabı teşhis edilebilir.

Hastalık genellikle karında ağrı, bulantı ve kusma gibi belirtiler göstermektedir. Ağrılı bölgeye bastırıldığında, sancılar daha da artacaktır. Hastalık, deride sararma gibi etkilerde göstermektedir. Deride sararma, safra yoğunluğunun artması nedeniyle ortaya çıkacaktır.

Safra kesesi taşı ise klinik muayenelerde röntgen ile görülebilmektedir.

Safra Kesesi İltihabı ve Tedavisi

Safra kesesi iltihabında, kesinin ameliyatla alınması durumunda herhangi bir hayati tehlike görülmeyecektir. Ancak bu ameliyat yalnızca doktor kontrolünde alınacak bir kararla yapılabilir. Günümüzde tıbbi yöntemlerin gelişmesi ile artık bu ameliyatlar daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Share Button

3 Comments

  1. Güler 01 Mayıs 2012
  2. Guler 01 Mayıs 2012
  3. Erdal SARISU 23 Aralık 2012

YORUM EKLE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir