Safra Kesesi Nedir? Safra Kesesinde Taş Olduğunu Nasıl Anlarız? Belirtileri Nelerdir?

Bu yazımızda çok sık rastlanılan bir hastalık olan safra kesesi taşları, safra kesesi hastalıkları, safra kesesinde taş olduğu nasıl anlaşılır, safra kesesin nedir, safra kesesi taşları hakkında bilgiler yer almaktadır.

Safra Kesesi Taşının Nedenleri, Safra Kesesi Taşı, Safra Kesesi Taşının Belirtileri, Safra Kesesi Taşı Neden Olur, Safra Kesesinde Taş Olduğu Nasıl Anlaşılır, Safra Kesesinde Taş Olduğunu Nasıl Anlarız, Safra Kesesinin Yeri, Safra Kesesi Neye Yarar

Safra Kesesi Nedir? Safra Kesesi Ne İşe Yarar?

Safra kesesi karaciğerin altında bulunan safra yolunun depo organıdır. Safra karaciğerde yapılıyor ve safra yolları ile aşağı inerek safra kesesine depolanıyor. Burada konsantre oluyor özellikle yağlı yemekler yediğimizde safra kesesi kasılarak içindeki safrayı safra yollarına ve onikiparmak bağırsağına boşaltıyor. Safra kesesi bu şekilde yiyeceklerin sindirilmesine katkıda bulunan bir depo organıdır. Safra kesesi armuta veya ampule benzeyen bir organdır.

Safra kesesi vücudumuzun sağında karnımızın üst tarafında olan bir organ kaburgalarımızın altında yer alır.

Safra Kesesi Hastalıkları?

Safra kesesinde en sık görülen şikayet safra kesesi taşları, taşların öncü belirtisi olan safra kesesinde çamur, safra kesesi polipleri bunlar daha sonra kansere dönüşebilen yapılar, safra kesesi kanserleri, safra kesesinin çalışamaması boşalamaması ve safra kesesinin doğuştan gelen yapısal bozuklukları çalışması ile ilgili problemleri olabilir.

Safra Kesesi Taşı Belirtileri Nelerdir?  Safra Kesesinde Taş Olduğunu Nasıl Anlarız?

Safra kesesi taşları 30 yaşın üzerinde ve kadınlarda daha çok görülen rahatsızlıktır. Safra kesesi taşları belirti olarak karında bir şişkinlik, gaz şikayetleri ağrı, özellikle sağ tarafta bele sırta vuran bir ağrılar yapar. Kabızlıkla ilgisi olabilir. Ama en belirgin esas belirtisi karnın sağ tarafında ve üst tarafında olan huzursuzluk ağrı hissi, dolgunluk şişkinlik hissi kendini belli eder. Bu daha çok yumurta ve ağır yağlı yiyeceklerin yenmesinden sonra bu şikayetlerin arttığı görülür. Fakat bazende şikayet olmayabilir. Bazen safra kesesi taşları başka bir hastalık için teşhis için gidildiğinde yapılan basit bir ultrasonda görülen şekilde de olabilir. Mutlaka şikayet vermesi gerekmez. Eğer bir kişide safra kesesi taşı varsa %80 şikayet verir. %20 -%30 hastada hiç şikayet olmadan yaşamlarını devam ettirebilirler.

Safra kesesinde 1 cm den küçük tek taş olması durumunda şikayetinizde yoksa bu durumda hastanın takip edilmesi gerekir. Safra kesesi taşı ile ilgili sıkıntılar hiç beklemediğiniz ve uygun olmadığınız bir yerde sizi yakalayabilir. Bu durumda safra kesesi taşı safra kesesinin çıkışını tıkayarak aniden iltihaba neden olabilir.

Safra kesesi taşları artabilir veya 1 cm den küçük taş olarak da kalabilir yaza zamanla 1 cm den daha da büyük hale gelebilir. Eğer safra kesesi taşı safra yolundan düşebilir pankreas iltihabı ve safra yolu tıkanıklığına neden olabilir. Bu duruma gelmemesi için gerekli görüldüğün de safra kesesinin ameliyatla alınması gerekir.

Safra kesesi taşı 30 yaşın üzerindeki beyaz tenli kadınlarda erkeklere göre 2 kat daha fazla görülmektedir. Şişmanlıkta safra kesesi şikayetlerini tetikleyici faktörlerden, uzun süreli diyet yapan hızlı kilo veren insanlarda oluşabilir. Safra kesesi hastalıklarının aileden kaynaklanıp kaynaklanmadığı henüz tam kanıtlanmadı ancak genelde ailede varsa safra kesesi taşı olma ihtimali vardır.

Her karın ağrısı şikayeti safra kesesi taşı belirtisi değildir. Bu ağrının mideden mi, safra kesesinden mi yoksa bağırsaklarla ilgili bir şikayet mi bunun tespit edilmesi lazımdır.

Eğer safra kesesinde taş varsa yağlı şeyler yendiğinde şikayetler artar. Ama yağlı yemek safra kesesi taşına neden olmaz.

Sarfa kesesi taşları safra yollarına dökülebilir ve pankreas iltihabı ve sarılığa yol açabilir.

One Comment on “Safra Kesesi Nedir? Safra Kesesinde Taş Olduğunu Nasıl Anlarız? Belirtileri Nelerdir?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir