Safra Kesesi Taşının Tedavisi ve Safra Kesesi Taşı Ameliyatı

Bu yazımızda safra kesesi taşının nasıl tespit edilir. safra kesesi taşı için ameliyat gerekir mi, safra kesesi ameliyatı nasıl yapılır, nasıl olur, safra kesesi taşı nasıl düşer, safra kesesi ameliyatı ve taşları hakkında bilgiler yer alır.

Safra Kesesi Taşı Nasıl Tespit Edilir?

Safra kesesi taşının teşhisi en çok ultrasonla konur. Çok basit şekilde tespit edilebilir. Safra kesesi taşlarının tek tedavi yolu cerrahidir. Laparoskopik kapalı safra kesesi ameliyatları ile yapılır.  Safra kesesi ameliyatı yapıldıktan sonra hastanede 1 gün kalınıyor. Ondan sonraki 2.gün hasta işine dönebiliyor.

Safra Kesesi Taşı Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Safra kesesi ameliyatı 0rtalama 45 dakika ya da 1 saat sürebiliyor. Hasta ameliyattan 3-4 saat sonra sulu beslenmeli

Safra Kesesi Ameliyatından Sonra Neler Yenmeli, Nasıl Beslenmeli?

Safra kesesi ameliyatından sonra 10 gün yumurta, yağlı yiyecekler ve kızartmayı yasaklıyoruz. 10 gün sonra herşeyi yiyebilir hasta %10 veya %5 hastada  şişkinlik şikayetleri artabilir bu durumda 4-8 hafta bekleniyor.  Bu beklemeden sonra şikayetlerde devam ediyorsa sindirimi kolaylaştırıcı ilaçlar verilebilir.

Safra kesesinde polip 1 cm den küçükse bunun takip edilmesi gerekiyor. Yaklaşık 6 aylık aralar ile karın ultrasonunda bu polipin büyüyüp büyümediği sayısının artıp artmadığı takip edilerek saptanmalıdır. Bunun sonucunda bu polip hızlı bir şekilde büyüyor veya sayısı artıyor ise ameliyat edilmesi doğru olur. Burada şu var safra kesesi polipleri ileride safra kesesi kanserine dönüşebiliyorlar eğer ailede 1.derecede yakınlarında safra kesesi kanseri bir birey varsa daha çok dikkat edilmelidir. Bu durumda ameliyat da kansere dönüşmeden ameliyat da yapılabilir.

Safra kesesi taşlarının bitkisel yollarla tedavi edilmesi düşürülmesi ise kanıtlanmamış bilimsel veriler değildir. Bu doğal tedavilerin hiçbir güvenilirliliği yoktur. Büyük bir kısmı kulaktan dolma bilgilerdir. Öneriler ile kullanılmaktadır. Bunun tıbbi bir dayanağı ve kanıtlanmış bir yararı yok.

Safra kesesi taşları ameliyatla alındıktan sonra tekrar oluşur mu?

Safra kesesi ameliyatında safra kesesi organı tamamen alındığı için taş oluşmaz. Safra kesesi taşı olan, polipi olan çamuru olan durumlarda safra kesesi hastalıklı bir organ olarak kabul edildiği için bütün organ içindeki taşları, polipleri çamuru ile birlikte alınıyor bir daha böyle bir taş üretmesi mümkün değildir. Safra kesesinin alınmasınında vücuda bir zararı yoktur. Safra kesesi hastalandığında zaten vücuda zararlı bir organ oluyor. Safra kesesi hastalandığında Karaciğer safra kesesi yokmuş gibi hareket ettiği için ameliyattan sonra hastaların %90, %95 i hiçbir rahatsızlık olmadan hayatına devam ediyor. Sadece %10 , %5 gibi bir hasta grubunda ameliyat sonrasında biraz ağrılar, şişkinlik gibi şikayetler devam edebilir. Ama bunlar zamanla 4 yada 8 haftalık süre sonunda geçebilir. Geçmeyen %1′ lik hastalarda ise bir takım sindirime yardımcı ilaçlar verilir.

Safra kesesi ameliyatlarının toplam süresi 45 dakika ile 1 saat arasında değişmektedir. Bazen 1,5-2 saate uzadığı da olabilir. Laparoskopik Safra Kesesi ameliyatından 3-4 saat sonra hastaya sulu beslenme yaptırılıyor. Ertesi gün kahvaltısını yapar ve öğlen hasta taburcu olur. Hastalar ameliyattan sonra 2.gün normal yaşamlarına devam ediyorlar.

Şeker hastası diyabet olanlarda normal kişilere göre 7-10 kat safra kesesi iltihabı oluştuğunda daha ileri aşamalara geçme riski bulunuyor. Bu bağışıklık sistemi ile ilgili olan bir şey eğer şeker hastası olan birinde safra kesesin taşları tespit edildi ise onlara ameliyat önerilir. Çünkü acil durumlarda diyabetli hastaların iltihabı daha hızlı ilerliyor. Daha problemli durumlar ortaya çıkmaması için uygun şartlarda ameliyat olması gerekir.

Safra kesesi taşları da böbrek taşları gibi kırılabilir mi?

Böyle bir yöntem yok geçmişte bununla ilgili denemeler yapıldı ama bu denemeler esnasında kırılan parçacıklar safra yollarına düştüler ve pankreas iltihabı ve sarılık gelişti. Safra kesesinin anatomisi böbrekten farklıdır. Artık böyle bir yöntem kullanılmıyor.

Pankreas İltihabı Nasıl Olur? Safra Kesesi Taşı Nasıl Düşer?

Safra yollarının büyüklüğü çok ince yaklaşık 5-7 mm arasındadır. Düşen taşlar pankreastan gelen kanalla safra kesesinden gelen kanal birleşip onikiparmak bağırsağına açılıyorlar ve bu açılma yerinde bir kas var taşlar oraya düştüğü zaman onikiparmak bağırsağına geçmeleri zor oluyor ve orada bekliyorlar bu bekleme sırasında pankreas kanalıda tıkanıyor. Pankreas iltihabı gelişiyor. Safra kesesi kanalıda aynı anda tıkandığı için hastada hem sarılık hemde pankreas iltihabı ikisi de bir arada meydana gelebilir. Safra kesesi taşları böbrek taşları gibi vücuttan atılamıyorlar.

Gebelik sırasında östrojenin armasından dolayı safra kesesinde safranın konsantrasyonu ve çamur tarzında çökelmeleri artıyor. Doğum kontrol hapı kullananlarda da gene aynı şekilde safra taşı ve çamuru oluşumuna eğilim artıyor. Safra çamurunda safranın sulanması gerekiyor bunun için yeterli miktarda su içilmesi gerekiyor. Günde 1,5 yada 2 litre su içmek gerekir.

Bir kişi hamileyse ve safra kesesinde taş varsa ameliyat en son çözüm dür. Çünkü gebelerde hastanın hamileliğin bitmesi beklenir. Fakat acil müdahale gereken bir durum olursa hem annenin hemde bebeğin hayatının tehlikeye girmemesi için bu durumda ameliyat yapılabilir. Gebelik özel bir durum olduğu için önce ilaçla tedavi edilip gebelik sonrasında ameliyat düşünülür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir