Safra Kesesi Taşları Neden Olur? Safra Kesesi Taşının Nedenleri Nelerdir?

Safra kesesi taşlarının tedavisi ve ameliyatı hakkında bilgiler verdikten sonra bu yazımızda safra kesesi taşları neden olur, safra kesesi taşlarının nedenleri nelerdir, safra kesesi taşlarının oluşumu ile ilgili bilgiler yer almaktadır.

Safra kesesi taşları 2 tiptir. Bunlardan 1 tanesi kolesterol taşları 2.si ise pigment taşları diyedir. Kolesterol taşları genelde kolesterolden çok zengin beslenen insanlarda oluşur. Pigment taşları ise daha çok farklı hastalıklar nedeni ile oluşur bunların en büyük sebebi hematolojik hastalıklardır. Hemofililerde ve kan yakımının fazla olduğu hastalıklarda oluşur pigment taşları 

Safra Kesesi Taşları Neden Oluşur, Safra Kesesi Taşları Neden Olur, Safra Kesesi Taşının Nedenleri, Safra Kesesinde Taş Neden Olur

Kolesterol taşlar aslında vücuttaki safra tuzu-kolesterol oranın değişmesi ile oluşur. Eğer çok kolesterollü beslenirseniz kolesterol oranı artacağından safra tuzu oranı düşer ve böylece kolesterol safra kesesinde fazla yoğunlaşıp kolesterol taşına yol açabilir. 

Kadınlarda daha sık görülmesinin nedenin genetik olduğu düşünülüyor bu  daha tam çözülmüş değildir. Safra kesesi taşı özellikle sarışın şişman beyaz tenli açık renk gözlü bayanlarda daha çok görülür.

Ispanak, marul v.b yeşilliklerin iyi yıkanmaması safra kesesi taşına neden olduğu gibi bir şey söz konusu değil. Bunların iyi yıkanmaması enfeksiyona yol açar. Safra kesesi taşları ve böbrek taşlarını artırıcı bir etkisi bulunmamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir